Jump to content

Jimmy Rivière

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jimmy Rivière është film drama francez i vitit 2011 i drejtuar nga Teddy Lussi-Modeste. [1] [2]

Jimmy Rivière është i apasionuar pas Muay Thai . Ai kërkon një jetë të mundshme ku mund të pajtojë besimin e tij dhe dashurinë e tij për Sonian, një vajzë e re muslimane, gjithashtu e dashuruar me të. Por Jimmy është gjithashtu një cigan i ri nervoz në kërkim të idealit dhe i munduar nga dyshimet, i cili jeton në kamionin e tij të lirshëm të pajisur me një shtrat, jo shumë larg familjes së tij të karvanëve: nëna e tij dhe e motra u martuan pa dashuri. Konvertimi i tij në Pentekostalizëm, një degë shumë këmbëngulëse dhe themelore në Protestantizëm e bëri atë të vinte në pikëpyetje veten për dy pasionet e tij: boksin dhe Sonian. Në të vërtetë, Rrëshajët besojnë se për t'u bërë një njeri më i mirë, ata duhet të heqin dorë nga dhuna dhe dëshira. Nën presionin e komunitetit, Jimmy aplikon, por po lufton për të rënë dakord me vullnetin dhe veprimet e tij. Gina, trajneri i tij i boksit vazhdon ta kujtojë atë se ai do të shkëlqente në betejat dhe përpiqet ta kthejë atë në pasionin e tij sportiv.

Çmimi Kategoria Marrësi
Çmimi César Çmimi César për aktorin më premtues Guillaume Gouix
Çmimi Lumières Çmimi Lumières për aktorin më premtues
  1. ^ "Jimmy Rivière" (në anglisht). unifrance.org. Marrë më 2015-11-15.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Jimmy Rivière" (në anglisht). cineuropa.org. Marrë më 2015-11-15.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)