Jingisukan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jingisukan

Jingisukan (ジンギスカン, "Xhingis Han") është një pjatë japoneze me mish deleje e pjekur në skarë, e përgatitur në një tigan metalik konveks ose në skarë tjetër. Pjata është veçanërisht e popullarizuar në ishullin verior të Hokkaidō dhe në Kinë.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas thashethemeve, emri i gjellës vjen nga besimi popullor në Japoninë e paraluftës se qengji ishte një mish popullor në mesin e ushtarëve mongole, dhe fonti sipërfaqësor konkav përfaqëson thundrat e ushtarëve që ata gjoja përdorën për gatim. Ekziston një mosmarrëveshje për origjinën e gjellës; kandidatët përfshijnë Tokjo, Zaō Onsen, and Tōno.[1] Restoranti i parë kushtuar Jingisukan ishte një Jingisu-Sō (成 吉思 荘? "Shtëpia e Xhingisit") që u hap në Tokjo në vitin 1936.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "なんで「遠野名物」なの?" (në japonisht). Anbe. Marrë më 2008-06-22.
  2. ^ "調査報告その3 ルーツを探る". Sapporo kenbu (në japonisht). Hokkaido NP. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2007. Marrë më 5 qershor 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)