Jiraiya (folklor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shuma Hiroyuki, i njohur më vonë si Jiraiya, duke përdorur një armë të rëndë për të mposhtur një gjarpër të madh që mbyti bretkocën e tij.

Jiraiya (自来 也 ose 児 雷 也, fjalë për fjalë "Vetëtima e re"[1]), e njohur fillimisht si Ogata Shuma Hiroyuki, është personazhi i hipur në bretkocë i përrallës popullore japoneze Jiraiya Gōketsu Monogatari (児 雷 也 豪傑 物語, "Përralla e Jiraiya Guximtarit") . Përralla u përshtat në një roman serial të shekullit të 19-të, një dramë kabuki, disa filma, video lojëra, manga dhe gjithashtu ka ndikuar në vepra të tjera të tjera.

Përralla klasike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në legjendë, Jiraiya është një ninxhë që përdor magjinë e formësimit për të morfemuar në një bretkocë gjigant. Si trashëgimtar i fisit të fuqishëm Ogata në Kyūshū, Jiraiya ra në dashuri me Tsunade (綱 手), një vajzë e re e bukur që ka zotëruar magjinë e kërmillit. Armiku i tij ishte ndjekësi i tij i njëhershëm Yashagorō (夜叉 五郎), i njohur më vonë si Orochimaru (大蛇 丸), një mjeshtër i magjisë së gjarprit.

Një version i ri i tregimit u shkrua nga autorë të ndryshëm dhe u botua në 43 këste nga viti 1839 deri më 1868; një nga ilustruesit e tij ishte artisti i drurit Kunisada.[2] Kawatake Mokuami shkroi një dramë kabuki bazuar në dhjetë pjesët e para të romanit, e cila u bë premierë në Edo në vitin 1852, duke interpretuar Ichikawa Danjūrō VIII në rolin kryesor.[2]

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregimi i Jiraiya frymëzoi një personazh fiktiv me të njëjtin emër në anime dhe manga Naruto.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Tale of Jiraiya the Gallant" (në anglisht). Way Of Ninja. 3 shtator 2008. Marrë më 18 shtator 2013.
  2. ^ a b "The Gallant Jiraiya" (në anglisht). Web.archive.org. 2001-07-13. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2001. Marrë më 21 gusht 2020.