João Cancelo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
João Cancelo
Valencia-Zenit (1).jpg
Cancelo duke luajtur Valencian në 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJoão Pedro Cavaco Cancelo
Datëlindja (1994-05-27) 27 Maj 1994 (29 vjeç)
VendlindjaBarreiro, Portugali, Portugali
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës i djathtë / Anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City
Numri27
Karriera me të rinjtë
2002–2007Barreirense
2007–2012Benfica
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2014Benfica B51(3)
2014–2015Benfica1(0)
2014–2015Valencia (huazim)10(0)
2015–2018Valencia64(2)
2017–2018Internazionale (huazim)26(1)
2018–2019Juventus25(1)
2019–Manchester City7(1)
Karriera ndërkombëtare
2010Portugalia U166(0)
2010–2011Portugalia U1717(1)
2011–2012Portugalia U187(0)
2012Portugalia U1925(1)
2013–2014Portugalia U209(0)
2014–2017Portugalia U2111(1)
2016–Portugalia12(3)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 2 janar 2020
‡ National team caps and goals correct as of 20 nëntor 2018

João Pedro Cavaco Cancelo (lindur më 27 maj 1994) është një futbollist profesionist portugez i cili luan për klubin anglez Manchester City dhe kombëtaren portugeze. Pozicioni i tij parësor është mbrojtës i djathtë, por ai mund të luaj edhe si i majtë ose si anësor.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benfica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Barreiro, Qarku Setúbal, Cancelo filloi të luante futboll me klubin lokal Barreirense.[1] Ai u bashkua me të rinjtë e Benficës në vitin 2007 në moshën 13 vjeç, ku ai luajti si Mbrojtës i djathtë dhe i majtë.

Më 28 korrik 2012, Cancelo debutoi me ekipin e parë në një ndeshje miqësore kundër Gil Vicente ku ai luajti si mbrojtës i djathtë për 90 minuta.[2] Pavarësisht se u regjistrua me ekipin B, ai u pa edhe si zëvëndësuesi i mundshëm i uruguajianit Maxi Pereira në ekipin e parë;[3] deri në vitin 2013 ai përfaqësoi edhe ekipin e të rinjëve, dhe më 18 maj të atij viti shënoi dy gola vendimtar në fitoren 2–1 kundër Rio Ave që i dhuroi ekipit kampionatin kombëtar.[4]

Cancelo luajti ndeshjen e parë zyrtare me ekipin kryesor të Benficës më 25 janar 2014, duke hyrë në minutat e fundit të një fitoreje 1–0 në shtëpi kundër Gil Vicente e vlefshme për Taça da Liga,[5] që më vonë u fitua. Paraqitja e tij e parë në Primeira Liga erdhi më 10 maj pasi klubi kishte siguruar kampionatin, duke luajtur si titullar në një humbje 1–2 kundër Portos.[6]

Valencia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 gusht 2014, Cancelo u bashkua me klubin spanjoll Valencia në një huazim një-vjeçar.[7] Debutimi i tij në La Liga ndodhi më 25 shtator, në një fitore 3–0 kundër Córdobës;[8] ai e përfundoi sezonin e tij të parë me 13 ndeshje në të gjitha kompedicionet.

Më 25 maj 2015, ai firmosi një kontratë të përherëshme me klubin deri më 30 qershor 2021.[9][10] Valencia pagoi 15 milion € për kartonin e tij.[11][12] Ai shënoi golin e parë me klubin më 16 shtator në ndeshjen hapëse të UEFA Ligës së Kampioneveatij sezoni, në një humbje 2–3 në shtëpi kundër Zenit Saint Petersburg.[13] Goli i parë në La Liga erdhi më 20 prill 2016 në një fitore 4–0 kundër Eibar gjithashtu në Stadiumin Mestalla.[14]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 gusht 2017, Cancelo u bashkua me Interin në një huazim një-vjeçar deri më 30 qershor 2018 me mundësinë për ta bërë transferimin të përherëshëm.[15] Kjo marrëveshje ishte pjesë edhe e një marrëveshje tjetër, që përfshinë francezin Geoffrey Kondogbia, i cili u huazua tek Valencia.[16]

Ai debutoi me klubin katër ditë më vonë, duke zëvëndësuar Antonio Candrevan në minutën e 83të të një fitoreje 3–1 kundër Romës jashtë fushe.[17] Cancelo pësoi një dëmtim në ligamentin e gjumit në në fund të muajit gjatë kohës që ishte me kombëtaren, gjë që e la jashtë fushave për një muaj e gjysëm.[18] Ai u rikthye në aksion më 17 tetor në një fitore 3–2 kundër MilanitDerby della Madonnina, duke luajtur në 20 minutat e fundit.[19]

Juventus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 qershor 2018, Cancelo u ble nga klubi tjetër italian Juventus për shifrën e 40.4 milion €; ai firmosi një kontratë pesë-vjeçare.[20] Ai debutoi me klubin më 18 gusht, duke luajtur 90 minuta në fitoren 3–2 ndaj Chievos në ndeshjen hapëse të sezonit.[21]

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 gusht 2019, Cancelo ju bashkua klubit anglez Manchester City në një kontratë gjashtë-vjeçare për 27.4 milion £ plus shërbimet e mbrojtësit Danilo që kaloi te Juventusi. Shuma e këtij transferimi plus kartoni i Danilos arrini vlerën rreth 60 milion £, duke e bërë Cancelon mbrojtësin e djathtë më të shtrenjtë në histori.[22][23]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cancelo me Portugalia U19 në 2012

Cancelo luajti me Portugalinë nën-192012 UEFA Kampionatin Evropian nën-19.[24] Ai pritej të luante edhe në edicionin tjetër, që u mbajt në Lituani.[25]

Me ekipin nën-20, Cancelo luajti në Kupën e Botës 2013 dhe Turnamentin Toulon 2014.[26] Ai luajti ndeshje në këtë të fundit, me ekipin që arriti në raundin e 16-tave.

Cancelo ishte pjesë e ekipin nën-21 që konkuroi në UEFA Kampionatin Evropian 2015. Ai zëvëndësoi mbrojtësin e majtë Raphaël Guerreiro nga mesi i pjesës së dytë të ndeshejs gjysëm-finale kundër Gjermanisë që u mbyll me një fitore 5–0.[27] Në finale, ekipi u mposht nga Suedia.[28]

Cancelo u thirr në kombëtaren e të rriturve nga trajneri Fernando Santos më 26 gusht 2016,[29] dhe luajti 90 minuta të plota në fitore 5–0 në miqësoren kundër Gjibraltarit, me Cancelon që shënoi të tretin.[30] Një muaj më vonë ai shënoi edhe dy të tjerë, në dy ndeshje kualifikueseKupës së Botës 2018 kundër Andorrës (6–0, në shtëpi)[31] dhe Ishujve Faroe (jashtë fushe, i njëjti rezultat).[32]

Në maj 2018, Cancelo ishte pjesë e listës paraprake prej 35 lojtarësh që do luanin në Kupën e Botës 2018,[33] por nuk u përfshi në listën përfundimtare.[34]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I quajtur si një lojtarë premtues nga mediat, Cancelo njihet më shumë për shpejtësinë e tij, energjinë dhe aftësitë sulmuese, si dhe për aftësitë dribluese, krijueshmërinë dhe krosimet.[35][36] Ai mund të luaj si mbrojtës dhe anësor në të dyja krahët, pavarësisht se zakonisht luan në të djathtë.[37][38]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2013, Cancelo u përfshi në një aksident rrugor që vrau mamanë e tij. Ai pësoi dëmtime të vogla.[39]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 dhjetor 2018[40]
Klubi Sezoni Liga Kupa[nb 1] Kupa e ligës[nb 2] Kontinenti[nb 3] Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Benfica B 2012–13 20 2 20 2
2013–14 31 1 31 1
Gjithsej 51 3 51 3
Benfica 2013–14 1 0 0 0 1 0 0 0 2 0
Valencia 2014–15 10 0 3 0 13 0
2015–16 28 1 4 1 7 1 39 3
2016–17 35 1 3 0 38 1
2017–18 1 0 0 0 1 0
Gjithsej 74 2 10 1 7 1 91 4
Internazionale 2017–18 26 1 2 0 28 1
Juventus 2018–19 12 0 0 0 0 0 3 0 15 0
Gjithsej karriera 164 6 12 1 1 0 10 1 187 8

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 nëntor 2018[41]
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Portugalia
2016 4 3
2017 2 0
2018 6 0
Gjithsej 12 3

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 tetor 2016. Rezultatet e Portugalisë të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Cancelo.[41]

Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 1 shtator 2016 Estádio do Bessa, Porto, Portugali Flag of Gibraltar.svg Gjibraltari 1 5–0 Ndeshje Miqësore[30]
2. 7 tetor 2016 Estádio Municipal, Aveiro, Portugali Flag of Andorra.svg Andorra 3–0 6–0 Kualifikueset e 2018 FIFA Kupës së Botës[31]
3. 10 tetor 2016 Tórsvøllur, Tórshavn, Ishujt Faroe Flamuri Ishujt Faroe 6–0 6–0 Kualifikueset e 2018 FIFA Kupës së Botës[32]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benfica

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portugal

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Benfica também lucra com a transferência de Cancelo" [Benfica gjithashtu përfiton nga transferimi i Cancelos]. Record (në portugalisht). 27 qershor 2018. Marrë më 4 korrik 2018.
 2. ^ José Pedro Gomes (28 korrik 2012). "Nélson Oliveira e Cancelo titulares" [Nélson Oliveira dhe Cancelo startojnë]. Jornal de Notícias (në portugalisht). Marrë më 4 gusht 2012.
 3. ^ Octávio Lousada Oliveira; Nuno Fernandes (24 korrik 2012). "Vieira confirma João Cancelo para a lateral-direita" [Vieira konfirmon João Cancelo si mbrojtës të djathtë]. Jornal de Notícias (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2014. Marrë më 4 gusht 2012.
 4. ^ "Benfica garante título nacional de juniores com "bis" de João Cancelo" [Benfica konfirmohet kampion i të rinjëve me një dopietë nga João Cancelo]. Expresso (në portugalisht). 18 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2013. Marrë më 24 maj 2013.
 5. ^ a b "Sulejmani manteve o Benfica vitorioso" [Sulejmani mban Benficën fitimtare]. O Jogo (në portugalisht). 25 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2017. Marrë më 22 gusht 2017.
 6. ^ a b João Ruela (10 maj 2014). "FC Porto bate Benfica sob avaliação de Lopetegui" [FC Porto mposht Benficën me Lopeteguin që shikon]. Diário de Notícias (në portugalisht). Marrë më 19 shkurt 2016.
 7. ^ "Comunicado oficial: Joao Cancelo" [Lajmërim zyrtar: Joao Cancelo] (në spanjisht). Valencia CF. 20 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 8. ^ Pablo Egea (25 shtator 2014). "Líder no hay más que Nuno" [Nuk ka asnjë udhëheqës si Nuno]. Marca (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2016. Marrë më 19 shkurt 2016.
 9. ^ "João Cancelo transferido para o Valência CF" [João Cancelo transferohet tek Valencia CF] (në portugalisht). S.L. Benfica. 25 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2015. Marrë më 25 maj 2015.
 10. ^ "Joao Cancelo joins Valencia CF on a permanent deal through to 2021" [Joao Cancelo i bashkohet Valencias në një marrëveshje të përherëshme deri në 2021] (në anglisht). Valencia CF. 25 maj 2015. Marrë më 25 maj 2015.
 11. ^ "Prospeto de "Benfica SAD 2016–2019"" [Prospekti i "Benfica PLSC 2016–2019"] (PDF) (në spanjisht). Lisbona: S.L. Benfica. 15 prill 2016. fq. 66. Marrë më 22 gusht 2017.
 12. ^ "João Cancelo vendido ao Valência por 15 milhões de euros" [João Cancelo shitet tek Valencia për 15 milion €]. A Bola (në portugalisht). 25 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 11 korrik 2015.
 13. ^ "Witsel breaks Valencia hearts in five-goal thriller" (në anglisht). UEFA. 16 shtator 2016. Marrë më 25 nëntor 2016.
 14. ^ José Luis Hurtado (20 prill 2016). "1, 2, 3, Alcácer otra vez" [1, 2, 3, Alcácer sërisht]. Marca (në spanjisht). Marrë më 25 nëntor 2016.
 15. ^ "Interi gjen mbrojtësin e djathtë, Zhoao Kanselo në Milano". Sport Ekspres. 21 gusht 2017. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 16. ^ "Interi "heq" Kondogbian dhe Murijon, vjen Kanselo". Sport Ekspres. 19 gusht 2017. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 17. ^ "(VIDEO) Ikardi shou, Spaleti hesht vërshëllimat!". Sport Ekspres. 26 gusht 2017. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 18. ^ "Inter confirm knee ligament injury for new boy Cancelo" [Inter konfirmon dëmtimin në ligamentin e gjurit për djaloshin e ri Cancelo] (në anglisht). Goal.com. 31 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 31 gusht 2017.
 19. ^ "VIDEO/ Ikardi "vrastar", Interi mposht Milanin në frymën e fundit". Gazeta Panorama. 21 tetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 20. ^ "Vjen goditja e tretë, Juventusi blen ish-mbrojtësin e Interit". Sport Ekspres. 25 qershor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 21. ^ "(VIDEO) Përmbysje e çmendur e Juventusit, shënojnë të gjithë përveç Ronaldos". Vipsport.al. 18 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 22. ^ Adi Metaliu (5 gusht 2019). "Arrihet marrëveshja për shkëmbimin Cancelo-Danilo, ja shumë që përfiton Juvja". Supersport.al. Marrë më 14 shkurt 2020.
 23. ^ "Danilo pajtohet me kushtet e Juventusit, Cancelo kalon në anën tjetër te City". Telegrafi.com. 5 gusht 2019. Marrë më 14 shkurt 2020.
 24. ^ "Euro de sub-19: Sporting e Benfica em maioria nos convocados" [Under-19 Euro: Sporting dhe Benfica dominojnë përzgjedhjen] (në portugalisht). Mais Futebol. 11 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 4 gusht 2012.
 25. ^ "Sub-19: Rui Silva substitui José Costa" [Nën-19: Rui Silva zëvëndëson José Costa]. Record (në portugalisht). 14 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 14 korrik 2013.
 26. ^ "Sub-20: Ilídio Vale convoca 20 para o Torneio de Toulon" [Nën-20: Ilídio Vale thërret 20 për Turnamentin Toulon]. Record (në portugalisht). 13 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 24 maj 2013.
 27. ^ Simon Hart (27 qershor 2015). "Five-goal Portugal stun Germany in semi-finals" [Portugalia me pesë gola shtang Gjermaninë në gjysëm-fianle] (në anglisht). UEFA. Marrë më 19 shkurt 2016.
 28. ^ a b Tom Kell (30 qershor 2015). "Spot-on Sweden beat Portugal to win U21 EURO" [Suedia mposht Portugalinë për të fituar Euro nën-21] (në anglisht). UEFA. Marrë më 19 shkurt 2016.
 29. ^ "André Silva and João Cancelo called into Portugal squad" [André Silva dhe João Cancelo thirren në skuadrën e Portugalisë] (në anglisht). PortuGOAL. 28 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016.
 30. ^ a b Will Griffee (1 shtator 2016). "Portugal 5–0 Gibraltar: European champions hammer minnows as Nani scores brace" [Portugali 5–0 Gjibraltar: Kampionët Evropian shkatërrojnë modestët me Nanin që shënon dopietë]. Daily Mail (në anglisht). Marrë më 5 shtator 2016.
 31. ^ a b David Wood (7 tetor 2016). "Portugal 6–0 Andorra: Cristiano Ronaldo nets FOUR in rout as minnows have two men sent off for kicking Real Madrid star during World Cup qualifier" [Portugalia 6–0 Andorra: Cristiano Ronaldo shënon katër me Gjibraltarin që ju përjashtuan dy lojtarë për shkak se goditën yllin e Real Madridit gjatë kualifikueses së Kupës së Botës]. Daily Mail (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2016.
 32. ^ a b "Andre Silva nets hat trick as Portugal roll over Faroe Islands" [Andre Silva shënon tre gola me Portugalinë që mposht Ishujt Faroe] (në anglisht). ESPN FC. 10 tetor 2016. Marrë më 21 maj 2018.
 33. ^ "Revealed: Every World Cup 2018 squad – 23-man & preliminary lists & when will they be announced?" [E zbuluar: Çdo ekip i Kupës së Botës 2018 – listat me 23 lojtarë & paraprake dhe se kur do të publikohen] (në anglisht). Goal.com. 17 maj 2018. Marrë më 17 maj 2018.
 34. ^ "Nearly half Portugal's Euro squad to miss World Cup" [Gati gjysma e skuadrës së Portugalisë të Euro 2016 humbasin Kupën e Botës] (në anglisht). Special Broadcasting Service. 17 maj 2018. Marrë më 17 maj 2018.
 35. ^ Fernando Álvarez; Tim Hanlon (30 korrik 2017). "Cancelo: winger or full-back for Marcelino?" [Cancelo: anësor ose mbrojtës për Marcelinon?]. Marca (në anglisht). Marrë më 13 gusht 2017.
 36. ^ Matteo Brega (17 gusht 2017). "Inter, occhio! Cancelo non è un cancello: terzino più d'attacco che di difesa" [Inter, bëj kujdes! Cancelo nuk është një portë: më shumë si një mbrojtës sulmues se sa një mbrojtës] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 37. ^ Paul Wilkes (29 qershor 2016). "Joao Cancelo: The marauding full-back Barcelona might replace Dani Alves with" [Joao Cancelo: Mbrojtësi me të cilin Barcelona mund të zëvëndësoj Dani Alvesin] (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 24 shtator 2018.
 38. ^ Mina Rzouki (26 shtator 2018). "Juventus' Paulo Dybala 8/10 and should enjoy confidence boost" [Paolo Dybala i Juventusit 8/10 dhe duhet të shijojë shtysën e vetëbesimit] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 28 shtator 2018.
 39. ^ "The tragic accident which has shaped Joao Cancelo's career" [Aksidenti tragjik që ka mprehur karrierën e João Cancelos]. Sport (në anglisht). 31 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2019. Marrë më 12 shkurt 2018.
 40. ^ "João Cancelo" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 17 shtator 2015.
 41. ^ a b "João Cancelo" (në anglisht). European Football. Marrë më 11 tetor 2016.
 42. ^ "Serie A Team of 2017-18" [Serie A ekipi i 2017-18] (në anglisht). Football Italia. 3 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2018. Marrë më 3 dhjetor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]