João W. Nery

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
João W. Nery
João W. Nery
U lind më12 shkurt 1950
Flag of Brazil.svg Brazili Rio de Zhaneiro Brazil
Vdiq më26 tetor 2018
Flag of Brazil.svg Brazili Niteroi Brazil (68 vjeç)[1]
KombësiaBrazilian

João W. Nery (12 shkurt 1950, Rio de Zhaneiro - 26 tetor 2018, Niteroi) ishte një shkrimtar dhe psikolog brazilian. Aktivist i LGBT, ai ishte njeriu i parë transeksual që iu nënshtrua kirurgjisë për ndryshimin e seksit në Brazil në vitin 1977.[2]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Erro de pessoa: Joana ou João?, Rio de Janeiro, Editora Record, 1984.
  • Viagem solitária: memórias de um transexual 30 anos depois, São Paulo, Leya Brasil, 2012.
  • Vidas trans: a coragem de existir (in co-opeartion with Amara Moira, Márcia Rocha e T. Brant), Bauru, Leya Brasil, 2017.
  • Velhice transviada, Postume, 2018.[3]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jesus, Dánie Marcelo de; Carbonieri, Divanize; Nigro, Claudia M.C.. Estudos sobre gênero: identidades, discurso e educação - homenagem a João W. Nery. Editora Pontes, (2017). 252 p. ISBN 9788571138162.
  • Gonçalves Jr., Sara W. P. Invisíveis. In:Estudos sobre gênero: identidades, discurso e educação - homenagem a João W. Nery. Editora Pontes, 2017. ISBN 9788571138162.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pioneiro na luta trans no Brasil, João W. Nery morre aos 68 anos
  2. ^ Primeiro transhomem a ser operado, João Nery batiza projeto que trata de gênero
  3. ^ "João Nery, primeiro homen trans a ser operado no Brasil, prepara novo livro". Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2019. Marrë më 12 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)