Jump to content

Joanis Grivas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joanis Grivas
Ιωάννης Γρίβας
Kryeministri i 176-të i Greqisë
Në detyrë
12 tetor 1989 – 23 nëntor 1989
Paraprirë ngaXanis Xanetakis
Pasuar ngaKsenofon Zolotas
Të dhëna vetjake
U lind më23 shkurt 1923
Kato Tithorea, Greqi
Vdiq më27 nëntor 2016
Partia politikeI pavarur
ArsimimiUniversiteti i Athinës

Joanis Grivas (Greqisht: Ιωάννης Γρίβας; 23 shkurt 1923 - 27 nëntor 2016) ishte kryeministri i 176-të i Greqisë.

Joanis Grivas lindi në Kato Tithorea, Fthiotis.[1] Ai studioi ligjin në Universitetin e Athinës dhe në vitin 1954 u bë gjykatës. Ai u emërua në Gjykatën Supreme për çështjet kriminale. Ai u bë zv.president i gjykatës në vitin 1986 dhe u bë president në vitin 1989-1990.

Kur parlamenti grekë u bllokua mes partisë PASOK dhe Nea Dimokratia pas zgjedhjeve të 18 qershorit 1989, Grivas u emërua si kryeministër i përkohshëm. Ai e morri postën më 12 tetor 1989 deri në zgjedhjet e 5 nëntorit.[1][2] Ai e dha dorëheqjen më 23 nëntor 1989 me pëlqimin e Ksenofon Zolotasit i cili bëri një koalicion qeveritar të cilët morrën pjesë tre partitë.[1][2]

  1. ^ a b c "ΕΚΛΟΓΕΣ 9/2015: Οι πρωθυπουργοί μετά τη Μεταπολίτευση. 1989: ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΡΙΒΑΣ". in.gr. 7 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Κυβέρνησις ΙΩΑΝΝΗ ΓΡΙΒΑ (Υπηρεσιακή) - Από 12.10.1989 έως 23.11.1989". General Secretariat of the Government. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)