Jump to content

Joanna II e Napolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joanna II
U lind në(1373-06-25)25 qershor 1373
Zadar, Dalmacia
(present-day Croatia)
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Naples, Mbretëria e Napolit
(present-day Italy)

Joanna II'(25 qershor 1373 - 2 shkurt 1435) ishte Mbretëresha e Napolit nga viti 1414 deri në vdekjen e saj, mbi të cilën linja e vjetër Angevin e Napolit u zhduk. Si formalitet, ajo përdorte titullin Mbretëreshë e Jeruzalemit, Sicilisë dhe Hungarisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joana ka lindur në Zara, Dalmaci (Zadari i sotshëm, Kroaci) më 25 qershor të vitit 1373, si vajza e Çarlsit III të Napolit dhe Margaret e Durrësit.[1]

Në vitin 1414, ajo arriti vëllain e saj Ladislaus në fronin e Napolit[2] në atë datë ajo ishte 41 vjeç dhe ishte tashmë veja e e të fejuarit të refuzuar nga kushërira e saj, William, Duka i Austrisë. Ajo u martua dy herë, por nuk pati fëmijë.

Martesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coat of arms of Joanna of Anjou-Durazzo (titular Queen of Hungary, titular Queen of Jerusalem, and Queen of Naples).

Joana u martua me bashkëshortin e saj të parë, William, Duka i Austrisë në Vjenë në vjeshtën e vitit 1401 kur ajo ishte 28 vjeç. Ai ishte refuzuar si burrë nga kushërira e saj, Hedwig e Polonisë. Joana nuk kishte fëmijë nga William, i cili vdiq në vitin 1406 pas pesë vitesh martese. Ishte diku pas vdekjes së tij, kur ajo pati një të dashur me emrin Pandolfello Alopo, të cilin e caktoi Grand Chamberlain.[1] Alopo ishte i pari në atë që do të bëhej një seri e të dashuruarve dhe të preferuarave meshkuj. Ai më vonë shkaktoi rrëzimin e dirigjentit të influencës dhe muzikantit të madh Muzio Sforza, duke provokuar shumë xhelozi.

Në fillim të vitit 1415, ajo u bë e fejuara e John të Aragonit, birit të mbretit Ferdinand I të Aragonit, dhe njëzet e pesë vjet më të vogël. Fejesa u anulua menjëeherë pas, gjë që e la Joanna të lirë për të zgjedhur një burrë tjetër. Më 10 gusht 1415, u martua për herë të dytë me James of Bourbon, Count of La Marche, me qëllim që të fitonte mbështetjen e monarkisë franceze. Marrëveshja e martesës përcaktoi se me martesën e tij me Joanën, Jakovi do të merrte titullin Princi i Tarantos. Duke mos marrë titullin e premtuar, ai e kishte vrarë Aloponin dhe e detyroi Joanën ta emërojë mbretin e Napolit. Në një përpjekje për të marrë pushtetin e plotë, James e burgosi ​​Joanën në banesat e saj në pallatin mbretëror. Megjithatë, ajo u lirua më vonë nga fisnikët.

Në vitin 1416, një trazirë shpërtheu në Napoli dhe Jakovi u detyrua të dërgonte administratorët francezë dhe të heqë dorë nga titulli i tij. Në këtë periudhë, Joanna filloi marrëdhënien e saj me Sergianni Caracciolo, i cili më vonë fitoi një shkallë dërrmuese të pushtetit mbi gjykatën. Më 28 gusht 1417, ajo u rikthye në Romë dhe një vit më vonë (1418), Jakovi u largua nga Napoli për në Francë.

Shkëputja me Papatin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Jakobin tanimë të pafuqishëm, Joana më në fund mund të festonte kurorëzimin e saj më 28 tetor 1419, kur u kurorëzua Mbretëresha e Sicilisë dhe Napolit. Megjithatë, marrëdhënia e saj me suzerainin feudal nominal të Napolit, Papa Martin V, shpejt u përkeqësua. Me këshillën e Caracciolo, ajo mohoi ndihmën ekonomike të Martin për të rindërtuar ushtrinë papale. Në përgjigje, Papa thirri Louis III të Anjou, biri i rivalit të Mbretit Ladislaus dhe vetë ende një pretendues në fronin napolitan. Në 1420, Louis pushtoi Campaninë, por Papa, duke u përpjekur të fitonte avantazh personal nga kërcënimi i paraqitur për Joanën, i quajti ambasadorët e dy partive në Firence.

Joana refuzoi propozimin e paqartë papal që kërkoi ndihmë nga vëllai i të fejuarit të saj të dikurshëm, mbreti i fuqishëm Alfonso V i Aragonit, të cilit i premtoi titullin trashëgimtar në Napoli. Alfonsi hyri në Napoli në korrik të vitit 1421. Louis humbi mbështetjen e Papës, por në të njëjtën kohë marrëdhënia mes Joanna dhe Alfonso u përkeqësua. Në maj 1423, Alfonso kishte arrestuar Caracciolo dhe kishte rrethuar rezidencën e qëndrimit të Joannës, Castel Capuano. U arrit një marrëveshje; Sergianni u lirua dhe iku në Aversa me Joannën. Këtu ajo u takua përsëri me Louis, deklaroi miratimin e saj të Alfonso të pavlefshme, dhe e quajti Louis si trashëgimtarin e saj të ri. Alfonso u detyrua të kthehej në Spanjë, në mënyrë që ajo të mund të kthehej në Napoli në prill 1424. Ambicia e tejkaluar e Sergianni e shtyu Joannën të komplotonte vrasjen e tij në 1432. Më 19 gusht 1432, Sergianni Caracciolo u ther në dhomën e tij në Castel Capuano. Ai u varros në Napoli në kishën e San Giovanni a Carbonara.

Vitet e Paqes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e mbetura të mbretërimit të Joannës ishin relativisht paqësore. Louis u vendos në feudaljen e tij, Dukatit të Kalabrisë, duke pritur thirrjen në fron, por vdiq në vitin 1434. Joanna tanimë e plakur emëroi Renén, vëllain e Louis, si trashëgimtarin e saj. Ajo vdiq në Napoli më 2 shkurt 1435 në moshën 61 vjeç dhe u varros në Kishën e Santa Annunziata.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Guida Myrl Jackson-Laufer, Women Rulers Throughout the Ages: An Illustrated Guide, (ABC-CLIO, 1999), 201-202.
  2. ^ Ephraim Emerton, The Beginnings of Modern Europe (1250-1450), (Ginn and Company, 1917), 428-429.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Waley.P, Denley.P,(2013) Later Medieval Europe 1250-1520 Routledge
  • Jansen, Drell and Andrews, (2011) eds. Medieval Italy texts in translation UPP