Jump to content

Johan David Åkerblad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Johan David Åkerblad (6 maj 1763 - 8 shkurt 1819) ishte diplomatë, paleograf dhe orientalist suedezë.

Në vitin 1778, ai filloi studimin i gjuhëve klasike dhe orientale në Universitetin e Uppsalës. Në vitin 1782, ai mbrojti diplomën e tij para profesorit Eric Michael Fant. Prej vitit 1783, ai mbrojti aftësitë e gjuhës në kancelari mbretërore suedeze në Konstandinopojë.

Prej vitit 1784 e tutje ishte diplomatë në Azinë e Vogël, Siri, Palestinë, Egjipt dhe Afrikën Veriore.

Prej vitit 1800, ai udhëhoqi hulumtimin në Universitetin e Göttingenit dhe në vendet tjera të mësimit në Paris, Hagë dhe Romë. Ai u fokusua në studimin e gjuhës së lashtë egjiptiane. Ai poashtu mblodhi materiale për një fjalor të gjuhës koptike.

Hulumtimi i gurit Rosetta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përderisa ishte në Paris, ai ishte student i Silvestre de Sacy.[1][2][3] Kërkimi i Sacy i gurit Rosetta arriti t'i lexojë pesë emra, si "Aleksandros". Kjo u raportua nga ai në vitin 1802.[4]

Åkerblad arriti t'i indentifikoj "emrat e duhura" në tekstet demotike për dy muaj. Ai mundi t'i lexoj fjalët si "grekë", "tempull" dhe "egjiptian" dhe zbuloi vlerën e saktë të zërit nga 14 prej 29 shenjave, por ai gabimisht besonte se hieroglifet demotikë ishin tërësisht alfabetik.[1]

 • Johan David Åkerblad, Lettre sur l'inscription Égyptienne de Rosette: adressée au citoyen Silvestre de Sacy, Professeur de langue arabe à l'École spéciale des langues orientales vivantes, etc.; Réponse du citoyen Silvestre de Sacy. Paris: L'imprimerie de la République, 1802
 • Om det sittande Marmorlejonet i Venedig (1800–3)[5]
 • 1802: Inscriptionis phoenicieæ Oxoniensis nova interpretatio
 • 1804: Lettre sur une inscription phénicienne, trouvée à Athenes
 • 1804: Notice sur deux inscriptions en caractères runiques, trouvées à Venise et sur les Varanges, avec les remarques de M. d'Ansse de Villoison
 • 1811: Sopra due laminette di bronzo trovate ne' contorni di Atene. Dissertazione letta nell'accademia libera d'archeologia al campidoglio li 30. Giugno 1811 DigitalisatGoogle Books
 • 1813: Inscrizione greca sopra una lamina di piombo, trovata in un sepolcro nelle vicinanze d'Atene
 • 1817: Lettre à M:r le cheval. Italinsky sur une inscription phénicienne
 • Johan David Åkerblad, MÉMOIRE: Sur les noms coptes de quelques villes et villages d'Égypte. Journal asiatique, 1834, vol. XIII p337
 1. ^ a b Andrews, Carol (1985). The British Museum book of the Rosetta stone. P. Bedrick Books & British Museum Press 46 Bloomsbury Street, London WC1B 3QQ. fq. 13. ISBN 978-0-87226-034-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Åkerblad, Johan David". Nordisk familjebok (në suedisht). Vëll. 33 (bot. 2). 1922. fq. 952–953. Marrë më 7 korrik 2010.
 3. ^ "Åkerblad, Johan David". Svenskt biografiskt handlexikon. Vëll. 2 (bot. 2). 1906. fq. 769–770. Marrë më 7 korrik 2010. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Silvestre de Sacy, Lettre au Citoyen Chaptal, Ministre de l'intérieur, Membre de l'Institut national des sciences et arts, etc: au sujet de l'inscription Égyptienne du monument trouvé à Rosette. Paris, 1802
 5. ^ The Varangians of Byzantium By Benedikt S. Benedikz, retrieved 18/09/2011