Jump to content

Johan Wiland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johan Wiland

Wiland duke luajtur për Malmö FF më 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJohan Wiland
Datëlindja24 janar 1981
VendlindjaBorås, Suedi
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)[1]
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Malmö FF
Numri1
Karriera me të rinjtë
-1997Rydboholms SK
1997-2000IF Elfsborg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1997–2008IF Elfsborg206(0)
2009–2015FC Kopenhaga142(0)
2015–Malmö FF43(0)
Karriera ndërkombëtare
1998Suedia U-191(0)
1999Suedia U-194(0)
2001–2004Suedia U-2111(0)
2007–2013Suedia9(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Johan Kristoffer Wiland (lindi më 24 janar 1981) është futbollistë suedezë i cili luan si portier për skuadrën Malmö FF.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiland ka ardhur në IF Elfsborg prej skuadrës Rydboholms SK në vitin 1997. Për herë të parë në këtë skuadër ka luajtur si mysafire kundër Halmstads BK më 4 maj 2000. Sezoni më i mirë i skuadrës ishte më 2006, kur fituan Allsvenskan 2006. Gjatë kësaj sezonit Wiland luajti 26 ndeshje dhe ka shënuar 29 gola.

Në vitin 2009, ai nënshkroi kontratë për skuadrën FC Kopenhaga. Në vitin 2010, Wiland fitoi shumë nderime përfshirë edhe nderimin si portier i vitit në Danimarkë.

Më 22 korrik 2015, ai nënshkroi kontratë për skuadrën Malmö FF.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiland ka luajtur për herë të parë për kombëtaren suedeze në turneun Amerika Jugore në janar 2007. Ai ka përfaqësuar vendin e vet në UEFA Euro 2008 në Austri dhe Zvicër.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Johan Wiland". svenskfotboll.se (in Swedish). Swedish Football Association. Marrë më 26 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Johan Wiland: "Ska göra allt för att lyckas"". Expressen. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ UEFA Euro 2008: Sweden Squad Arkivuar 17 korrik 2009 tek Wayback Machine Euro 2008 Info. Retrieved 6 February 2010.