Jump to content

John Dikens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Dikens
U lind në(1785-08-21)21 gusht 1785
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaAnglez
FëmijëFrances Dickens
Charles Dickens
Alfred Allen Dickens
Letitia Dickens
Harriet Dickens
Frederick Dickens
Alfred Lamert Dickens
Augustus Dickens
Prind/ërWilliam Dikens (babai)
Elizabeth Ball mother of John (Nëna)

John Dickens (21 Gusht 1785 - 31 Mars 1851) ishte babai i romancierit anglez Charles Dickens dhe ishte modeli për Z. Micawberromanin gjysmë autobiografik të djalit të tij David Copperfield .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali i William Dickens (1719–1785) dhe Elizabeth Ball (1745–1824), [1] John Dickens ishte një nëpunës në Zyrën Paguese të Marinës RoyalPortsmouth në Hampshire. Më 13 qershor 1809 në St Mary le Strand, Londër, ai u martua me Elizabeth Barrow, me të cilën pati tetë fëmijë. Ai u transferua më vonë në Londër dhe më pas në Chatham, duke u kthyer për të jetuar në Camden Town në Londër në 1822 për të punuar në Somerset House . John Dickens e kishte të vështirë të siguronte familjen e tij në rritje me të ardhurat e tij të pakta. Së shpejti borxhet e tij ishin bërë aq të rënda sa të gjitha mallrat shtëpiake u shitën në përpjekje për të paguar faturat e tij, përfshirë mobiljet dhe argjendtë. Ai kishte tetë fëmijë në të gjithë dhe fëmija i tij më i vjetër ishte Frances Elizabeth Dickens ndërsa i dyti i tij ishte Charles Dickens. Borxhet e Gjonit u bënë shumë dhe ai u fut në burg për debitorët. Kjo vështirësi bëri që Charles të linte shkollën në moshën dymbëdhjetë vjeç për të punuar në një fabrikë, pasi ai ishte bërë 'njeriu i shtëpisë' dhe prodhuesi i bukës në mungesë të babait të tij.

Burgu Marshalsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I përshkruar nga djali i tij Charles si "një oportunist jovial pa sens parash", në pamundësi për të kënaqur kreditorët e tij, më 20 shkurt 1824 John Dickens u burgos në burgun e Debitorëve Marshalsea nën Aktin e Debitorëve të Falimentuar të vitit 1813, sepse i detyrohej një furrtari James Kerr, 40 dhe 10 shilinga. [2] [3] [4] Në prill 1824 gruaja e tij, Elizabeth, u bashkua me burrin e saj në Marshalsea me katër fëmijët e tyre më të vegjël. John Dickens u la i lirë pas tre muajsh, më 28 maj 1824, [5] si rezultat i vdekjes së nënës së tij, Elizabeth Dickens, nga famullia e Shën Gjergjit, Sheshi Hanover, [6] që i kishte lënë shumën e £ 450 në dëshirën e saj. Me shpresën e kësaj trashëgimie, Dickens bëri kërkesë dhe iu dha lirimi nga burgu. Sipas Ligjit të Debitorëve të Falimentuar, Dickens organizoi pagesën e kreditorëve të tij, dhe ai së bashku me familjen e tij u larguan nga Marshalsea për në shtëpinë e Znj. Roylance, me të cilin banonte djali i tij 12-vjeçar Charles.

Disa vite më vonë John Dickens u burgos përsëri për borxhet dhe u la i lirë vetëm kur djali i tij Charles huazoi para nga miqtë e tij bazuar në sigurinë e pagës së tij. Sidoqoftë, me çlirimin e tij nga burgu, John Dickens menjëherë shkroi letra lypëse për të njëjtët miq të djalit të tij, gjithashtu duke kërkuar para. Ai i shkroi Thomas Beard duke pretenduar se djali i tij Alfred "po ecën në dhe nga Hampstead çdo ditë në Pumps Dance". [7]

Vitet e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Dickens nga Edwin Roffe

Më vonë ai u bë gazetar, dhe në 1828 një reporter parlamentar, si djali i tij i famshëm para tij. [8] Kur Charles Dickens fitoi famë si një shkrimtar John Dickens shpesh e turpëroi djalin e tij duke kërkuar hua nga miqtë dhe botuesit e Charles pas shpinës dhe duke shitur faqe nga dorëshkrimet e hershme të djalit të tij. I shqetësuar për problemet financiare të babait të tij, Charles Dickens mori me qira një vilë për prindërit e tij larg Londrës, dhe, siç mendoi, larg nga tundimi, në Alphington në Devon. Sidoqoftë, John Dickens thjesht vazhdoi t'u shkruante miqve dhe botuesve të Charles duke kërkuar para. Përfundimisht, ai dhe gruaja e tij u kthyen në Londër.

Më 31 Mars 1851 John Dickens vdiq nga një infeksion uretral. Sipas një letre që Charles Dickens i dërgoi gruas së tij, John Dickens kishte vuajtur nga një sëmundje e fshikëzës, por e kishte mbajtur gjendjen sekrete deri sa të bëhej pak. Pas një operacioni, John Dickens u vonua për disa ditë para se të vdiste. Certifikata e vdekjes renditi shkakun e vdekjes si: "Thyerja e uretrës nga struktura e vjetër në këmbë dhe vdekja pasuese e skrotumit nga infiltrimi i urinës".

Dickens e përshkruajti babanë e tij në personazhin e Wilkins Micawber në romanin e tij gjysëm autobiografik David Copperfield . [9] [10]

John Dickens u varros në Varrezat e Highgate, ku në 1863 eshtrave të tij iu bashkuan ato të gruas së tij, Elizabeth.

Fëmijët e John Dickens[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Dickens është luajtur nga Jonathan Pryce në filmin 2017, The Man Who Invented Christmas, i cili portretizon shkrimin dhe prodhimin e vitit 1843 të Charles Dickens ' A Carol Carol .

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dickens Family Tree website
  2. ^ Allingham, Philip V. (2004). "Where the Dickens: A Chronology of the Various Residences of Charles Dickens, 1812–1870", Victorian Web, 22 November 2004
  3. ^ Darlington, Ida (1955) "Angel Place" "Southwark Prisons", Survey of London, Volume 25: St George's Fields (The parishes of St. George the Martyr Southwark and St. Mary Newington), pp. 9–21 says he was imprisoned for £10.
  4. ^ "Why Dickens had a conscience" BBC News 3 December 2004
  5. ^ Allingham 2004
  6. ^ London Metropolitan Archives, Saint George, Hanover Square: Hanover Square, Westminster, Transcript of Baptisms, Marriages and Burials, 1824 Jan-1824 Dec, DL/t Item, 089/019, DL/T/089/019
  7. ^ Ackroyd, pg 160
  8. ^ M. C. Rintoul 'Dictionary of Real People and Places in Fiction' Routledge, (1993) pg 362
  9. ^ W. Oddie, 'Mr. Micawber and the redefinition of experience' The Dickensian (1967) 63:109
  10. ^ "Charles Dickens Biography, Life, Books and his work on Literature". Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 10 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]