John Edward Gray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhon Eduard Grei
Xhon Eduard Grei, 1851
U lind në12 Shkurt 1800
Walsall, Angli, Mbretëria e Bashkuar
Vdiq17 Mars 1875
Londër, Angli, Mretëria e Bashkuar
KombësiaAngliaAnglia
ProfesioniZoologjist
Bashkëshorti/jaMaria Emma Gray, 1826
Nënshkrimi

John Edward Gray (Shqiptimi: Xhon Eduart Grej) lindi më 12 shkurt 1800 dhe vdiq më 7 mars 1875 i cili ishte një zoologjist britanik. Ai ishte vëllai më i madh i zoologut George Robert Gray dhe i biri i farmakologut dhe botanistit Samuel Frederick Gray (1766-1828).

Grei ishte kujdestari i zoologjise në Muzeun Britanik në Londër nga 1840 deri në Krishtlindjet 1874, para se pasuritë e Historisë Natyrore u ndanë në Muzeun e Historisë Natyrore. Ai botoi disa katalogë të koleksioneve të muzeut që përfshinin diskutime gjithëpërfshirëse të grupeve të kafshëve si dhe përshkrimet e llojeve të reja. Ai përmirësoi koleksionet zoologjike për t'i bërë ato ndër më të mirat në botë. Grej emërtoi gjininë Neofelis në 1867.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grej u lind në Walsall, por familja e tij u zhvendos shpejt në Londër, ku ai studioi mjekësinë. Ai e ndihmoi të atin duke shkruar Marrëveshjen Natyrore të Bimëve Britanike (1821). Pasi u tundua nga Shoqëria Linnean ai e ktheu interesin e tij nga botanika në zoologji. Ai filloi karrierën e tij zoologjike duke bërë vullnetarizëm për të mbledhur insektet për Muzeun Britanik në moshën 15 vjeçare. Ai zyrtarisht u bashkua me Departamentin Zoologjik në 1824 për të ndihmuar katalogun John George Children të koleksionit të zvarranikëve. Në disa nga artikujt e tij të hershëm, ai miratoi sistemin quinarian të William Sharp Macleay për klasifikimin e molusqeve (1824), fluturat (1824), echinoderms (1825), zvarranikët (1825) dhe gjitarët (1825). Në 1840 ai mori përsipër nga Fëmijët si mbajtës i Zoologjisë, të cilën ai e vazhdoi për 35 vjet, duke botuar mbi 1000 letra. Ai caktoi shumë lloje, gjenerata, nënfamilje dhe familje të mishëngrënësve.

Gjatë kësaj periudhe ai bashkëpunoi me Benjamin Waterhouse Hawkins, artist i njohur i historisë natyrore, në prodhimin e Gleanings nga Menagerie në Knowsley. Knowsley Park, pranë Liverpulit, ishte themeluar nga Edward Stanley, Shefi i 13-të i Derby dhe ishte një nga menaxherët më të mëdha private në Anglikën Viktoriane.

Grej u martua me Maria Emma Smith në 1826. Ajo e ndihmoi atë me punën e tij shkencore, veçanërisht me vizatimet e tij. Në 1833, punuan sëbashku dhe formuan Shoqërinë Mbretërore Entomologjike të Londrës.

Ai ishte një mik i kolonelit Hamlet Clark dhe në 1856-57 ata udhëtuan në jahtin e Greit 'Miranda' në Spanjë, Algjeri dhe Brazil. Grei ishte një akvarist me sukses dhe pikturat e tij të peizazhit ilustrojnë tregimin e Clark për udhëtimet e tyre.

Grei ishte gjithashtu i interesuar për pulla postare; më 1 maj 1840, ditën kur Penny Black shkoi në shitje, ai bleu disa me qëllimin për t'i shpëtuar, duke e bërë kështu kolektorin e parë të njohur të vulave në botë.

Gjatë pesëdhjetë viteve të tij të punësuar në Muzeun Britanik Gray shkroi rreth 500 letra, duke përfshirë shumë përshkrime të llojeve të reja shkencore. Këto ishin paraqitur në Muze nga koleksionistë nga e gjithë bota dhe përfshinin të gjitha degët e zoologjive, edhe pse Gray zakonisht la përshkrimet e zogjve të rinj tek vëllai i tij më i vogël dhe kolegu George. Ai ishte gjithashtu aktiv në malakologji, studimin e molusqeve.

Me vdekjen e tij u varros në kishën e Shën Marisë, Lewisham.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]