Johnny English Reborn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johnny English
Regjia ngaOliver Parker
Shkruar ngaHamish McColl
ProdhuesiTim Bevan
Eric Fellner
Chris Clark
LuajnëRowan Atkinson
Gillian Anderson
Dominic West
Rosamund Pike
Daniel Kaluuya
Richard Schiff
KinematografiaDanny Cohen
MontazhiGuy Bensley
MuzikaIlan Eshkeri

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
7 tetor 2011 (Mbretëria e Bashkuar)
21 tetor 2011 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
102 minuta[1]
ShtetetMbretëria e Bashkuar
Shtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti45 milion dollarë[2]
Fitimi160.1 milion dollarë[3]

Johnny English Reborn është një film me zhanë aksion, spiun dhe komedi i vitit 2011 me regji të Oliver Parker dhe shkruar nga Hamish McColl. Filmi u lëshua në Mbretërinë e Bashkuar më 7 tetor 2011, dhe kryesoi në fitimet e vendit për dy fundjavat e ardhshme, përpara se të rrëzohet nga Paranormal Activity 3.[4][5] Ajo u publikua më vonë në Amerikën e Veriut më 21 tetor 2011. Një vazhdim i filmit, Johnny English Strikes Again u publikua në tetor 2018.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtatë vjet pas ngjarjeve të filmit të parë, Johnny English ka qenë duke stërvitur në artet marciale në Tibet, i turpëruar pas një misioni të dështuar për të mbrojtur presidentin e sapozgjedhur në Mozambik, duke i kushtuar atij kalorësin e tij. I thirrur përsëri në shërbim nga MI7 nën shefin e tij të ri Pamela Thornton, nën emrin e kodit "Pegasus", English është dërguar për të hetuar një komplot për të vrarë kryeministrin kinez gjatë bisedimeve me Kryeministrin. Ai takon agjentin e tij të njohur dhe të vjetër Simon Ambrose, intendetin e MI7 Patch Quartermain dhe agjentin e ri Colin Tucker, ndihmësin e ri të English.

Hong Kong, English gjen ish agjentin e CIA-s Titus Fisher, i cili zbulon se është anëtar i Vortex, grupi përgjegjës për prishjen e misionit të English në Mozambik. Ai zbulon se Vortex mban një armë sekrete të zhbllokuar nga tre çelësa, të mbajtur nga ai vetë dhe dy ish-spiunë të tjerë. Fisher vritet nga një atentatore e moshuar e cila maskohet si shërbëtore dhe një bashkëpunëtor vjedh çelësin e tij. English ndjek hajdutin dhe rikuperon çelësin, por është kopjuar nga një tjetër operativ Vortex i maskuar si mjek i fluturimit gjatë rrugës për në Londër, dhe është poshtëruar në një takim me Sekretarin e Jashtëm dhe Pegasus kur përpiqet të paraqet çelësin dhe komplotin.

Kate Sumner, psikologja e sjelljes e MI7, përdor hipnozën për të ndihmuar English të kujtojë kujtesën e tij të shtypur të incidentit në Mozambik, duke zbuluar një tjetër operativ të Vortex, spiunin rus Artem Karlenko, i maskuar si milionerin Sergei Pudovkin. English dhe Tucker takohen Karlenko në një kurs golfi jashtë Londrës, por pastruesja vrasëse plagos Karlenko. English dhe Tucker e sjellin atë në një spital me helikopter, por Karlenko vdes pasi zbuloi se çelësi i tretë është mbajtur nga një nishan në MI7.

Gjatë darkës, English rrëfehet me Ambrose në lidhje me nishanin, dhe Ambrose i thotë English se ai dyshon për intendetin Patch. Tucker ballafaqohet me Ambrose për atë se është tradhtar, por English e heq me dashje Tucker dhe lejon Ambrose të shkojë me çelësin e Karlenkos. English përballet me intendentin, por e kupton se Ambrose e ka përshtatur atë si anëtari i tretë i Vortex. Ndjekur nga agjentët e MI7, English arrin të shpëtojë në banesën e Sumner.

Duke parë pamjet e misionit të Mozambikut, Sumner e kupton se vrasësi ishte manipuluar nga një ilaç për kontrollin e mendjes, Timoxeline Barbebutenol. Ambrose vjen për të marr Sumner, dhe English e kupton se ai është nishani. Duke shmangur pastruesen vrasëse duke u hedhur në një grykë mbeturinash, English i kërkon falje Tucker dhe e bind atë të bashkohet në depërtimin e Le Bastion, një kështjellë në Alpet zvicerane ku do të zhvillohen bisedimet.

Në kala, English aktivizon aksidentalisht një fener shqetësimi, duke paralajmëruar rojet për praninë e tyre. English urdhëron Tucker që ta godas atë dhe ta fut brenda një qese trupi, në mënyrë që të futet në kala. Brenda, English arrin të shpëtoj nga çanta e trupit dhe paralajmëron Pegasus për kërcënimin, por rastësisht konsumon një pije të spikatur me ilaçin dhe e godet Pegasus me urdhër të Ambrose.

Me caktimin e English si truproja e Kryeministrit në vend të Pegasusit, Ambrose e urdhëron atë të vras kryeministrin kinez duke përdorur një pistoletë të maskuar si buzëkuq, e krijuar fillimisht për Pegasus; English përpiqet t'i rezistojë ilaçit. Tucker ndërpret komunikimin e Ambrose para se Ambrose ta rivendosë atë, duke e ekspozuar veten si tradhtar. English reziston përsëri dhe qëllon Ambrose, i cili shpëton ndërsa droga hyn në fazën e saj vdekjeprurëse dhe English humb vetëdijen. Sumner arrin dhe ringjall English me një puthje. English ndjek Ambrose poshtë malit dhe ata përfshihen në një përleshje në teleferik. English mposht Ambrose, por bie jashtë karrocës. Ambrose qëllon në anglisht, i cili përpiqet të përdorë ombrellën e tij spiun si një mburojë pa plumb, e cila zbulohet se është një hedhëse rakete kur e mbyll atë. Raketa shkatërron karrocën, duke vrarë Ambrose.

Vortex është mbyllur dhe English ka rikthimin e tij nga Mbretëresha. Gjatë ceremonisë, pastruesja vrasëse, e maskuar si Mbretëresha, sulmon English para se të arratisej, duke çuar English të sulmojnë Mbretëreshën e vërtetë, duke kuptuar vetëm gabimin e tij kur vrasësi kapet nga rojet mbretërore.

Gjatë përmbylljes së filmit, English përgatit darkën për Sumner me melodinë e "In the Hall of the Mountain King".

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rowan Atkinson - Johnny English, një agjent zemërmirë i MI7.
 • Rosamund Pike - Kate Sumner, psikologe e sjelljes së MI7.
 • Daniel Kaluuya - Colin Tucker, një agjent i MI7 i cili bëhet partner i English.
 • Dominic West - Simon Ambrose, një agjent i MI7 dhe kolegë i English; i cili zbulohet të jetë anëtar i Vortex.
 • Gillian Anderson - Pamela Thornton (Pegasus), kryetarja e MI7.
 • Richard Schiff - Titus Fisher, një ish puntor i CIA-s dhe anëtar i Vortex.
 • Tim McInnerny - Patch Quartermain, intendent i MI7.
 • Pik-Sen Lim - pastruesja vrasëse, një vrasëse e punësuar nga Vortex i cili përpiqet të vrasë English dhe paraqitet ndryshe si një shërbyese me flokë gri, nëna e Pegasus, dhe më vonë si Mbretëresha.
 • Stephen Campbell Moore - Kryeministri britanik.
 • Burn Gorman - Slater, ekspert i MI7 i cili punon me Ambrose dhe është anëtar i Vortex.
 • Togo Igawa - Ting Wang, mësuesi i English në Tibet, dhe agjent i MI7.
 • Mark Ivanir - Artem Karlenko, ish agjent i dyfishtë rus dhe anëtar i Vortex.
 • Joséphine de La Baume - Madeleine, një anëtare mashtruese simpatike e Vortex, përgjegjëse që joshi English nga posti i tij në Mozambik.
 • Lily Atkinson, vajza e Rowan Atkinson, bëri një paraqitje cameo si vajza që i'u vodh helmeta e saj nga Johnny English.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Johnny English Reborn (PG)". British Board of Film Classification. 1 shtator 2011. Marrë më 1 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Kaufman, Amy; Zeitchik, Steven (20 tetor 2011). "Movie Projector: 'Paranormal Activity 3' to frighten rivals". Los Angeles Times. Tribune Company. Marrë më 20 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Johnny English Reborn (2011)". Box Office Mojo. Marrë më 14 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Weekend box office 7th October 2011 - 9th October 2011". www.25thframe.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2016. Marrë më 30 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Weekend box office 14th October 2011 - 16th October 2011". www.25thframe.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2016. Marrë më 30 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)