Johnny English Strikes Again

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johnny English Strikes Again
Regjia ngaDavid Kerr[1]
Shkruar ngaWilliam Davis
ProdhuesiTim Bevan
Eric Fellner
Chris Clark
Rowan Atkinson
LuajnëRowan Atkinson
Ben Miller
Olga Kurylenko
Jake Lacy
Emma Thompson
KinematografiaFlorian Hoffmeister
MontazhiTony Cranstoun
MuzikaHoward Goodall

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
5 tetor 2018 (Mbretëria e Bashkuar)
10 tetor 2018 (Francë)
26 tetor 2011 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
89 minuta[2]
ShtetetFrancë
Mbretëria e Bashkuar
Shtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti25 milion dollarë[3]
Fitimi159 milion dollarë[3]

Johnny English Strikes Again është një film aksion komedi e vitit 2018 me regji të David Kerr. Në film luan Rowan Atkinson së bashku me Ben Miller, Olga Kurylenko, Jake Lacy dhe Emma Thompson.

Filmi u publikua në kinema në Mbretërinë e Bashkuar më 5 tetor 2018 dhe në Shtetet e Bashkuara më 26 tetor 2018, nga Universal Pictures. Filmi mori në përgjithësi kritika të përziera, por ishte një sukses në box office, duke fituar 159 milion dollarë në të gjithë botën.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një sulm në internet ekspozon agjentët e terrenit të MI7, duke detyruar agjencinë të rikthejë agjentët më të vjetër joaktivë, përfshirë Johnny English. Tani duke punuar si mësues i gjeografisë, ai fshehtazi trajnon studentët e tij në spiunazh. English paaftësisht aksidenton agjentët e tjerë në pension, duke e lënë atë të vetëm për të pranuar misionin. Ai insiston në shërbimet e Bough-së të tij të vjetër, ende një nëpunës i MI7. Mbledhja e pajisjeve të tyre, English dhe Bough zhyten telefonat e tyre celularë dhe drejtojnë një Aston Martin të vjetër në jug të Francës.

Ata mbërrijnë në Hotelin Magnifique në Antibes, nga ku lindi sulmi kibernetik. Të maskuar si kamerierë, ata vjedhin një telefon celular me një fotografi të shënjestrës së tyre të radhës, një jaht me emrin Dot Calm. Ndërsa flakëron karkalecat, English vendos aksidentalisht zjarrin në restorant. Duke hyrë fshehtazi në jaht, English dhe Bough janë kapur nga operativa ruse Ophelia Bhuletova, por shpëtojnë pasi gjetën një numër të madh të serverëve kompjuterikë në bord.

English dhe Bough ndjek BMW i3 të Ophelia përgjatë rrugëve gjarpri të Francës Jugore, por atyreve i'u harxhohet karburanti. Ophelia i gjen, dhe pranon të takohet në Hotel de Paris në Cagnes-sur-Mer. Ndërsa English takohet me Ophelia në lokalin e hotelit, Bough zbulon prova që sugjerojnë se ajo mund të jetë një spiune. Të inatosur me Ophelia, English hedh poshtë dyshimet e Bough. Urdhëruar nga eprorët e saj për të eleminuar English, Ophelia nuk arrin ta bëjë këtë pasi English përzien pilulat e gjumit, duke konsumuar ato që e kthejnë më tepër hiperaktive.

Sulmet e mëtutjeshme në internet e detyrojnë kryeministren të forcojë një marrëveshje me miliarderin e Silicon Valley Jason Volta, që do të zbulohet gjatë një takimi të ardhshëm të G12. English dhe Bough kthehen në shtëpi; pasi mësoi se Volta zotëron Dot Calm dhe është organizatori i sulmit kibernetik, English ka për detyrë të kryejë një eksplorim të realitetit virtual të rezidencës së miliarderit. Sidoqoftë, ai nuk arrin të zhbllokojë dyshemenë për të mbajtur veten në dhomën e simulimit, dhe padashur sulmon një fëmijë në një dyqan librash dhe një grua të moshuar në karrocë invalidi në një dyqan sanduiç, rreh një punonjës me dy baguette dhe shtyen një udhërrëfyes nga një autobus me maje të hapur.

Duke kërkuar më shumë prova, MI7 organizon që English dhe Bough të depërtojnë në rezidencën e Volta-s. Atje, English regjistron prova në lidhje me planet e liga të Volta-s me një telefon celular, por është kapur së bashku me Ophelia, që zbulohet të jetë një spiune e dërguar për të vrarë të dy English dhe Voltën. English shpëton dhe rrëmben makinën e një instruktori autoshkolle, duke u larguar nga një ndjekje nga Volta për t'u rikthyer në MI7. Duke paraqitur telefonin e gabuar celular, ai nuk arrin të bindë kreun e MI7 Pegasus dhe kryeministren për skemat e Volta-s. Kryeministrja, pasi ka dëgjuar si restorantin ashtu edhe incidentet e realitetit virtual, e largon English për antikat e tij dhe vazhdon me takimin e G12 në Skoci. Bough bind English për të ndaluar Volta gjithsesi, duke kërkuar ndihmën e gruas së Bough, Lydia, kapitenja e nëndetëses së Marinës, HMS Vengeance, për të mbërritur në Kështjellën Garroch nga Loch Nevis.

Ophelia përpiqet të vrasë Voltën, e cila zbulon se e di që ajo është spiune, pasi e imunizoi veten në unazën e saj të helmimit dhe tërhoqi këmbëzën e armës. Duke shkallëzuar kështjellën duke përdorur një ekzozicion, English ndërhyn para se Volta të mund të vriste Ophelia, e cila shpëton. Volta zbulon planin e tij për të zhvatur udhëheqësit e G12 duke kërcënuar se do të shkatërronte internetin. English e lajmëron Pegasus, por harron paralajmërimin e Lydia për përdorimin e një telefoni celular afër nëndetëses.

Sekretarja e Pegasus vendos pa dashje dy telefona pranë njëri-tjetrit: njëri nga English, tjetri nga Lydia, duke bërë thirrje për të konfirmuar një kod lëshimi English kyçur pa dashje. Duke pasur parasysh urdhrin për të sulmuar, Lydia fillon një sulm rakete balistike në fenomenin Sherbet Fountain të English në Dot Calm, duke shkatërruar jahtin dhe serverin e Volta. English, i veshur me një kostum të çuditshëm të armaturës, Bough, dhe Ophelia ndjekin Volta në helikopterin e tij, ndërsa përgatitet të rivarrojë sulmin në serverin e tij në Nevada.

Ophelia i jep English një tabletë për të çaktivizuar helikopterin e Volta-s Aérospatiale Gazelle 314B. Pasi Volta tallet me paaftësinë e tij për të përdorur teknologjinë dixhitale, English hedh tabletën, duke goditur Volta dhe pastaj telefonin e tij për të ndaluar sulmin. Volta dhe burrat e tij arrestohen, dhe kryeministrja e vlerëson English, e cila aksidenton diskriminon para shtypit dhe drejtuesve të G12.

Ndërsa studentët e tij i japin një mirëseardhje heroit, English është i tmerruar kur sheh drejtorin e shkollës duke ngrënë peta shpërthyese të English.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2017, u njoftua se Rowan Atkinson do të kthehej për të marrë rolin e Johnny English në vazhdim të filmit Johnny English Reborn (2011).[9] Më 3 gusht 2017, Working Title Films njoftoi se ata kishin filluar prodhimin dhe xhirimet me regjisorin David Kerr.[4][10] Kinematografi është Florian Hoffmeister. Pjesët u filmuan gjithashtu në Welham Green, Hertfordshire; dhe Gloucestershire.[11][12] Xhirimet vazhduan në Francë nga 26 shtatori, në plazhin e Saint Aygulf në Var.[5]

Më 4 Prill 2018, titulli u zbulua të ishte Johnny English Strikes Again, me një fragment të lëshuar një ditë më pas.[13][14][15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Johnny English Strikes Again". universalpictures.com. Universal Pictures. 29 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Johnny English Strikes Again". British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2020. Marrë më 18 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Johnny English Strikes Again (2018)". Box Office Mojo. Marrë më 14 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Perry, Spencer (3 gusht 2017). "Johnny English 3 Begins Production". ComingSoon.net. Marrë më 4 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Amalric, L. (27 shtator 2017). "Les photos du premier jour de tournage de Johnny English 3 dans le Var". Nice-Matin (në frëngjisht). Marrë më 27 shtator 2017.
 6. ^ Horton, Kim (13 shtator 2017). "Filming for comedy blockbuster comes to Gloucestershire". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d e f g h i j "Johnny English 3". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Official Site Johnny English 3". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Richardson, Jay (18 maj 2017). "Rowan Atkinson to make Johnny English 3". www.chortle.co.uk. Marrë më 4 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "He's back! #JohnnyEnglish3". 3 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Davies, Alan (4 shtator 2017). "Johnny English 3 movie being filmed in Welham Green". whtimes.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2017. Marrë më 9 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Horton, Kim (13 shtator 2017). "Film crews have descended on a top Gloucestershire location and this is what they're shooting". gloucestershirelive.co.uk. Marrë më 9 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Brand New Trailer Arrives for Johnny English Strikes Again!". Filmoria.co.uk. Marrë më 28 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Prepare for the Johnny English Strikes Again Teaser with a Look Back". ComingSoon.net. 4 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "The Johnny English Strikes Again Trailer!". ComingSoon.net. 5 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)