Jump to content

Jonas Gardell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jonas Gardell në 2018

Lars Jonas Holger Gardell (lindur në 2 nëntor 1963) është një novelist suedez, dramaturg, skenarist dhe komedian. Ai është i njohur për librat dhe pjesët teatrale të publikuara në Norvegji, Danimarkë, Finlandë, Islandë dhe Poloni.

Fillimet në karrierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novela e parë e Gardell me titull Passionsspelet u publikua në 1985. Që asokohe ai ka shkruajtur me dhjetëra novela, duke përfshirë këtu En Komikers Uppväxt që u ekranizua në një serial televiziv. Ai ka shkruar gjithashtu me dhjetëra libra, nëntë pjesë teatrale ku njëra prej tyre u ekranizua në filmin me titull (Life Is A Schlager). Novelat e tij nuk janë përkthyer ende në anglisht.

Vitet e vonëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2006, rreth 20 vite pas publikimit të novelës së parë, Gardell është një prej komedianëve suedez më me emër. Ai ka dalë hapur si gej dhe është i martuar me shkrimtarin amerikano-finlandez dhe njëkohësisht moderatorin televiziv, Mark Levengood me të cilin ka adoptuar dy fëmijë.