Joniškis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joniškis
Qytet
Vendndodhja
Joniškis is located in Lituania
Joniškis
Joniškis

Koordinatat: 56°14′20″V 23°36′50″L / 56.23889°V 23.61389°L / 56.23889; 23.61389

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Šiauliai
Kryetari i Bashkisë Gediminas Čepulis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,95 km2
Lartësia 60 m (m.n.d.)
Dendësia 1,106 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Koordinatat 56° 14′ 20″ Veri

23° 36′ 50″ Lindje

Joniškis është qytet në veri të Lituanisë. Ndodhet 40 kilometra në veri të Šiauliai dhe 14 kilometra në jug të kufirit me Letoninë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joniškis është emri i qytetit në gjuhën lituane. Emri në gjuhët tjera përfshirë Polonisht: Janiszki, Rusisht: Янишки Yanishki, Bjellorusisht: Яні́шкі Yanishki, Gjermanisht: Jonischken, Letonisht: Jonišķi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joniškis është e binjakëzuar me shtatë qytet:[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "International Relations". joniskis.lt. Marrë më 29 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)