Jump to content

Jorgani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fotografi e vitit 1940 nga Russell Lee e Bill Stagg nga Pie Town, Nju Meksiko me jorgan shtetëror.[1]

Jorgani është një tekstil me shumë shtresa, tradicionalisht i përbërë nga dy ose më shumë shtresa pëlhure ose fibrash. Zakonisht përdoren tre shtresa. Këto shtresa tradicionalisht përfshijnë një pjesë të sipërme prej pëlhure të endur, një shtresë mbusheje ose vatë dhe një shpinë të endur të kombinuar duke përdorur teknikat e mbushjes me tegela. Ky është procesi i qepjes për të kombinuar të tre shtresat së bashku për të përforcuar materialin. Modelet e qepjes mund të jenë një element dekorativ. Një copë e vetme pëlhure mund të përdoret për pjesën e sipërme të një jorgani (një "jorgan i tërë pëlhure"), por në shumë raste pjesa e sipërme krijohet nga copa pëlhure më të vogla të bashkuara së bashku, ose lara-lara. Modeli dhe ngjyra e këtyre pjesëve krijon dizajnin.

Jorganet mund të përmbajnë informacion të vlefshëm historik për krijuesit e tyre, "duke vizualizuar segmente të veçanta të historisë në mënyra të prekshme dhe me teksturë".[2] Në shekullin e njëzet e një, jorganët shfaqen shpesh si vepra arti jo utilitare,[3] por historikisht jorganët përdoreshin shpesh si mbulesa shtrati; dhe ky përdorim vazhdon edhe sot.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Quilts as Visual History: Introduction". Clio (në anglisht).
  2. ^ "Quilts as Visual History: "Send out an old quilt"". Clio Visualizing History (në anglisht).
  3. ^ International Quilt Study Center and Museum. "Quilts as Art". World Quilts: The American Story (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2015.