Jorgo Bulo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jorgo Bulo (Zagori, 27 prill 1939Përmet, 26 nëntor 2015) ka qenë filolog, historian dhe kritik letrar. Që nga 2003 e deri kur ndërroi jetë qe anëtar Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 27 prill të vitit 1939 në Zagori të Gjirokastrës. Ka bërë shpjegimin e disa termave të shkencës e të teknikës për hartuesit e Fjalorit të gjuhës shqipe të botuar në Tiranë1980. U nda nga jeta më 26 nëntor 2015.

Mban titullin Profesor Doktor.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]