Jump to content

José Faria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
José Faria
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé Mehdi Faria
José Mehdi Benfaria
Datëlindja26 prill 1933
VendlindjaRio de Zhaneiro, Brazil
Data e vdekjes8 tetor 2013
VendvdekjaRabati, Maroku
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
Bonsucesso
Fluminense FC
1960Bangu
Skuadra të menaxhuara
1968–1979Fluminense FC (Skuadra rinore)
1979Katari U-19
1979–1982Al-Sadd SC
1983-1988FAR Rabat
1983–1988Maroku
1995–1997Olympique Club de Khouribga
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

José 'Mehdi' Faria ose José Mehdi Benfaria (26 prill 1933 - 8 tetor 2013)[1] ishte trajner brazilianë. Ai menaxhoi kombëtaren e Marokut në Kampionatin Botëror të Futbollit 1986, ku ata u bënë skuadra e parë afrikane që kaluan në raundin e dytë.

Ai u konvertua në Islam ku menaxhoi kombëtaren e Marokut.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Former Morocco football coach Jose Faria dies". Sportskeeda. Marrë më 2013-10-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ex-técnico José Faria morre no Marrocos e tem velório de ídolo no país". O Globo. Marrë më 22 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)