Joseph Paul Franklin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Joseph Paul Franklin (emri lindjes James Clayton Vaughn, Jr.) lindur më 13 prill 1950 dhe vdiq më 20 nëntor 2013 ishte nje vrasës serik Amerikan njihet per vrajsen e 22 njerzeve në Sh.B.A dhe per tentim vrajsen e aktivistit te drejtave te njeriut Vernon Jordan ne vitin 1980 te cilin e kishte plagosur dhe duke plagosur gazetarin dhe drejtorin,botuesin revistes pornografike Hustler Larry Flynt pas nje postimi ku ai ofendonte racistet mpas Larry Flynt mbeti nga jo dit i paralizuar pejesisht si pasoj e plageve te marra në kurriz . Ne viti 1977 Franklin Hapi zjarr ne hyrje te nje sinagoge duke vrarë një e plagusor dy vet njer nga ata mbeti perjetsisht ne koma motivet e tij ishin racore shnjester e tij ishin njerzit me ngjyrë dhe hebrenjet ai arrestohet ne vitin 1980 dhe u akuzua ne Missouri,Alabama,Georgia,Indiana,West Virigina,Utah,Ohio,Tennessee,Pennsylvania per vrajsen e 22 qytareve te Sh.B.A por ai u denua me vdekje ne Shtetin e Missouri-it per vrasjen Gerald Gordon ne vitin 1997 u vendimi hyri ne fuqi aji u egzekutua me inekcijon vdekjeprures me 20 nëntor 2013. Franklin isht dignostikuar me Skizofreni parnojake dhe psikologet e cilëusan si te pa pershtatsem per te dal ne gjygj.

Ai kishte pritur 15 vite per ekzekutimin e denimit te tij ku më 20 nëntor 2013 Gjykata Supreme e Shtetit Missouri kishte dhe driten gjelbërt per ekzekutimin e tij.


Femirja dhe vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joseph Paul Franklin (sq: Josef Paul Frenklin) emri i tij i lindjes ishte (James Clayton Vaughn i riu) ka lindur në MoblieAlabamës në jug Shtetet e Bashkuara në nje familje te varfer ku ishte i dyti femij mes kater femijeve abuzuar rend fizikisht nga përinderit e tij por aji nuk ishte si femijet e tjere aji lexonte perralla dhe tregime por kishte shum dhunë ne familje aji braktis shkollen e mesme ishte ber besimtar i devotshëm i krishterizmit ungjillor dhe me pas i Nazizmit i frymzuar nga idetatë e ke saj ideologje Fashiste ku bë pjestar i Partisë Nacional Soclaste Popullore të Bardheve dhe klanit racis Ku Klux Klan ku dhe ndrroi edhe emrin në Joseph Paul Franklin duke nderuar idhullin e tij nazist Joseph Paul Goebbels i cili kishte udhëhequr propagandën naziste per pushtimin e Polonise dhe kordinatori i politkave të Adolf Hitler thuhes e ishte inspruar nga libri i Adolf Hitleri-t Mein Kampf (sq: Lufta Ime) duke imituar manifestimin politik te idhujve nazist ku i filloi nje urrejte per Zezakët dhe hebrenjët ne Amerike duke then ne adoleshencë se Amerika duhet pastohej nga racat in inferore qe konsidronte zezaket dhe hebrenjet po veten e quante nje patriot dhe mbante nje tatua ne dore ku ishte viztuar Shqiponja Amerikane u martua por u be njeri i dhunshem ushtronte dhune ndaj familjes se tij dhe bashkortes ai njeher kishte vra rend syrin e tij dhe kishte vendosur syze dhe ishte perfshir ne disa shkelje ligjore.

Krimet dhe vrajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viktimat e tij ishin vet njerzit me ngjyrë konkretisht zezaket dhe hebrenjet.

Krimet ne vitin 1977[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 25 korrik Franklin kishte sprethyer nje bomb e cila plagosi rend disa njerez dhe vrau ne Alabama nje amerikan me orgjin e qifute me pseudonimet Izarel Morris
 • 29 korrik Ne nje singoge në Chattanooga,Tennessee kishte sprethyer nje bombë e cila vrau Beth Sholom
 • 7 gusht Franklin kishte gjuajtur me snajper ne drejtim të dy burrave zezak ai i vrau te dytë dhe plagosi nje grua te bardhe aksidentalisht viktimat e vrara ishin Alphonce Manning Jr dhe Toni Schewn në Wisconsin
 • 8 tetor Ishte fshehur ne nje ndertes telegrafi në Richmond Heights,Missouri qytez e vogel e cila njihej per popullsi amerikano-qifute ku ne hyrje te nje sinagoge hapi zjarr me nje pushkë gjuetie te kalibrit te rend duke lën vrarë Gerald Gordon dhe plagosur dy te tjerë ku me pas do te akuzohej ne Missouri per vrasje te shkalles se parë dhe plagosen e dy tjereve duke u denuar me vdekje.

Krimet në 78-tetëtn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 6 mars Franklin kishte zen prite per ta vrarë drejtorin e revistes pornografike HustlerLawrenceville,Georgia Larry Flynt a te qelloi me nje pushke te kalbrit 44 duke e len te plagosur dhe te paralizuar ne shenj hakmarrje per publikimet ne reveisten e tij ne sulm mbeti i plagosur edhe avokati i Flintit Gene Reeves.
 • 29 korrik Franklin shkoi perseri ne qyteti e njohur Chattanooga,Tennessee ku ne nje piceri ku kishte hipur mbi nje ndertes ku qelloi ne drejsi te piceris dhe vrau zezakun Bryant Tatum dhe plagosi te dashurën e tij te bardhë

Krimet ne vitin 1979 dhe 1980[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ted Feilds dhe Dave Martin disa nga viktimat
 • 12 korrik 1979Doraville,Georgia nje zezak me pseudonimet Harold McIever u qellua pe vdekje nga Franklin nga 140 largësi ku Franklin e kshite snjestruar ate me snajper nga nje dritare dhe a me pas vdiq viktim ishte shum e njohur per komunitetin ishte menagjer i fast-fod te njohur ne amerik Taco Bell
 • 29 maj 1980 Franklin ishte perpjkur ta vriste aktivistin e shquar te drejtave te njeriut i cili ishte nje burr i zi me emrin Vernon Jordan presindeti i Lidhjes Urbane te cilin e qelloi dhe plagosi rendë në Fort Wayne,Indiana por aji mbijetoi nje grua e badhe kishte par Franklinin i cili kur u arrestua ne fillim mohoi per tentim vrasjen e aktivsit por me von e pranoi.
 • 8 qershor 1980 Dy kusherinje zezak me pseudonimet Darrell Lane dhe Dante Evans Brown te dy ishin te moshes 13 vjeqare ishin duke u shoqruar me dis vazja te perziera racore te badha dhe te zeza në Cincinnati,Ohio kur pa pritmas ata u qelluan me arme dhe vdiqen ne vend.
 • 25 qershor Franklin vrau 2 adoleshente me pseudnimet Nancy Santomero 19 vjeqe dhe Vicki Durian 26 vjeqare ai vrau me nje pistolet Rager motivi ishte se ato po flirtoni me meshkuj te zinje gje qe nuk i kshte plqyer në Pocahontas,West Virginia.
 • 20 gusht 1980Salt Lake City,Utah Franklin qelloi per vdekje dy te djem te rinje te zinje Ted Feilds 20 vjeqar dhe Dave Martin 18 vjeqar ata vdiqen te dy.

Arrestimi dhe Denimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me von pas kerikimeve intesive FBI gjeti disa prova nga nje prostiutë me pseudonimet Mickey cilia ishte angazhuar ne seks me Franklin tha se kishte ndjesi qe Franklin ishte vrasesi serik me motive raciste ajo tha se kishte par ne doren tij nje tatuzh me shqiponje amerikane ne ta ajo tha se ai mbantenje pistolet te kalbrit 44 e ngjashme me ate qe ishte perdorur vrasesi ne disa krime ajo tha se ai mbante nje thike dhe disa arme te tjera si nje pushkë gjuetie dhe snajper te cilat ishin te ngjashme ajo tha se ai kishte dashur ta vriste nje zezak por ajo nuk e kishte lejuar dhe ajo tha se ai kishte nje makinë gjyrë te kuqe Njeri identiteti i tij mbetet anonim tha e nje vetur kuqe te ngjashme me ate te qe kishte pare ne diten e vrsjes se kusherinjeve ne Ohio te cilen e konfiromi prostituta ai po ashtu tha se njeriu qe hipi mbi te ishtje ne mashkull i bardh rreth njëzetave dhe akishte flokë të gjata dhe mjeker pershkrimi tij ngjante mer të Franklinit. Me 25 shtator 1980 nje polic i vëmendshem në Kentucky pa Franklin te futi ne portobazhin e tij ne snajper te nje kalibri te madhe aji u morr ne pytje nga Polcia lokale dhe u arrestua por u arratis por me von FBI-ja kishte ndjekur gjurmët e tij te cilat qonin ne Florida te ardhurat cilat i siguronte Franklin ishin ne per mjet dhenies se gjakut ne banka gjaku dhe plaqiktjve te armatosura Franklin provoi te dhuronte gjak ne nje bank ne Lakeland,Florida mostrat e gjakut te tij perkoni me ate te cilin ishte duke kerkuar FBI-ja me 28 tetor 1980 Franklin kishte shkuar ne nje klink tatuazhi per heqjen e tuazhit te ty aty veproi shpejt FBI-ja dhe arrestoi. Franklin u perpoq me shum akuza per vrasje dhe tentim vrasje ai u perpoq duke then se ishte i pa afte menderisht per te dale ne gjygj psikloget vettuan se Franklin ishte nje i semurë mendorë qe vuante nga Skizofreni parnojake ishte nje vrase psikopat por ai u ekstradua ne Missouri ne sulmin e 8 tetorit kishte vrarë Gerald Gordon dhe kishte plagosur rendë dy te tjere u akuzua per vrasje te shkalles se parë dhe prokuroi i qështjes kerkoi denimin me vdekje dhe ai u denua me vdekje ku ne shtete e tjer do te denohej me burgim te perjetshem në Ohio,Indiana,Georgia,Alabama,Wisconsin,Pennsylvania ku pranoi krimet e kryra.

Ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 20 Nentor 2013 Shteti i Missouri-t e egzekutoi Joseph Paul Franklin me inekcijon vdekjeprures per vrasjen e Gerald Gordon ekzekutimi i tij u kundershtu nga avokati mbrojtes pasi aji sipsas disa mjekve ineckijoni qe ka shteti i Missouri shkton dhimbje torturse deri sa e vret fajtorin por me gjithate ekzekutimi i Franklinit nis te ezekutohej ne dhomen lindore te burgut Bonne Terre,Missouri ekzekutimi nisi ne oren 6:07 te megjesit minuta me pas ai ju deklaua i vdekur ne oren 6:17 minuta te mengjesit 10 minuta. Deshmitare than se Franklin nuk ndjeu shum dhimje por ata than se atij ju bllokua shum frymarrja dhe gjoksi tij ishte ejtur shum frrymaja than ndalimi saj shkaton dhimjen dhe vdekejen e tij ky ishte ekzekutimi i pare me inekcijon ne Missouri Edhe vikitima e tij Larry Flynt ishte kunder ekzekutimi te tij dhe avokatet e mbrojtese se tij se Ekzekutimi i Franklin ishte ne kundershtim ne kushtetutën Amerikane spse ekzekutimi i tij duhet te ishte pa vuajte.

Pendimi i tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Intervisten e tij te fundit Franklin ishte penduar dhe kishte hequr dore nga idete naziste aji tha se ne burg kishte biseduar dhe ishte shoqeruar me njerez zezak ata ishin si na kishte then ai ne intervisten e dhen per shtyp në të perdishmen St. Louis Post-Dispatch por dha se te zinjet ishin njerez si ne dhe shtoi dhe se familja e tij abuzive dhe shoqeria e keqe e ksihin shtyre derj krimeve dhe ishte penduar.

Rreferencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]