Josip Jelačić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Josip Jelacic
Ivan Zasche, Portret bana Josipa Jelacica.jpg
Portret nga Ivan Zasche për Josip Jelacic
Lindi më 16 Tetor 1801
Vendlindja Petrovaradin, Monarkia Habsburge
Vdiq më 20 Maj 1859
Vendvdekja Zagreb, Kroaci
Kombësia Habsburge
Nënshtetësia Kroate
Shkolla e kryer Theresian Military Academy
Profesioni Ushtar
Vitet aktiv 23 Mars 184820 Maj 1859
I njohur për  Politikan
Titulli Oficer
Paraardhësi Juraj Haulik
Pasardhësi Johan Baptist Coronini-Cronberg

Josip Jelacic ishte gjeneral dhe politikan në Monarikinë Habsburge në atë kohë, atij iu dha edhe titulli oficer gjatë viteve sa ishte aktiv në ushtri. Lindi në Petrovaradin dhe vdiq në Zagreb.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://hbl.lzmk.hr/clanak.aspx?id=135