Joss Whedon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Joseph Hill Whedon (lindur më 23 qershor 1964) është një skenarist, regjisor, producent dhe shkrimtar i librave komik amerikan. Ai është themeluesi i Mutant Enemy Productions, bashkëthemelues i Bellwether Pictures dhe njihet më së miri si krijuesi i disa serialeve televizive: dramës mbinatyrore Buffy the Vampire Slayer (1997-2003) dhe spinoff-it të saj Angel (1999-2004). hapësira jetëshkurtër Western Firefly (2002), mini-seriali muzikor në internet Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008), drama fantastiko-shkencore Dollhouse (2009–2010), seritë e Marvel Cinematic Universe Agents of SHIELD (2013–2020), dhe dramën fantastiko-shkencore The Nevers (2021).

Pas fillimit të karrierës së tij në sitcom, Whedon shkroi filmin e komedisë horror të mirëpritur dobët Buffy the Vampire Slayer (1992) - të cilin më vonë e përshtati në serialin e mirënjohur televiziv me të njëjtin emër - shkroi filmin e animuar të Pixar Toy Story (1995), dhe shkroi filmin horror fantashkencë Ringjallja Alien (1997). Pasi arriti suksesin si prezantues televiziv, Whedon u kthye në film për të shkruar dhe drejtuar vazhdimin e filmit Firefly Serenity (2005), bashkë-shkrim dhe producent i filmit komedi horror The Cabin in the Woods (2012) dhe për të shkruar dhe drejtuar adaptimin e Shekspirit . Shumë zhurmë për asgjë (2012). Për Marvel Cinematic Universe, Whedon shkroi dhe drejtoi filmin me superhero të ansamblit The Avengers (2012) dhe vazhdimin e tij Avengers: Age of Ultron (2015). Ai gjithashtu shkroi filmin superheroik të DC Extended Universe , Justice League (2017), për të cilin ai shërbeu gjithashtu si regjisor për ri-xhirime, duke zëvendësuar Zack Snyder (i cili mbajti kredinë regjisoriale).

Whedon ka punuar gjithashtu si kompozitor (veçanërisht për episodin muzikor Buffy the Vampire Slayer " Once More, with Feeling " dhe Sing-Along Blog i Dr. ekskluzivitete të krijuara, të tilla si Atonishing X-Men .

Që nga viti 2020, shumë aktorë kanë akuzuar Whedon për sjellje abuzive në filma dhe televizione, të cilat ai e ka mohuar. WarnerMedia hetoi akuzat e aktorit të Justice League Ray Fisher dhe njoftoi se kishte ndërmarrë "veprime korrigjuese" në dhjetor 2020.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në New York City dhe i rritur në Upper West Side si Joseph

Hill Whedon, [1] [2] më vonë ai do të bëhej një shkrimtar televiziv i gjeneratës së tretë [3] si djali i Tom Whedon, një skenarist për Alice in the Vitet 1970 dhe The Golden Girls në vitet 1980, dhe një nip i John Whedon, i cili punoi në The Donna Reed Show në vitet 1950 dhe The Dick Van Dyke Show në vitet 1960, si dhe duke shkruar për shfaqje radio si The Great Gildersleeve . [4] Nëna e tij, Ann Lee (nee Jeffries) Stearns, me origjinë nga Kentaki, ishte një aktiviste dhe mësuese në Riverdale Country School si Lee Whedon, [5] [6] përveç që ishte një romancier aspirues. [4] Jessica Neuwirth, një ish-studente e Stearns, e ka përmendur shpesh atë si frymëzimin e saj, duke e përshkruar atë si një "feministe vizionare". [7] Prindërit e tij të dy aktruan, duke u shfaqur në një shfaqje së bashku në Klubin Dramatik të Harvardit Radcliffe . [6] Familja kalonte pushimet duke recituar Shekspirin. [7]

Whedon është vëllai më i vogël i Samuel dhe Matthew Whedon dhe vëllai më i madh i shkrimtarëve Jed dhe Zack Whedon . [8] Whedon deklaroi se prindërit e tij prisnin kreativitet të vazhdueshëm nga fëmijët e tyre dhe shpesh ishin poshtërues verbalisht dhe u jepnin atyre trajtimin e heshtur nëse ai dhe vëllezërit e tij nuk ishin zbavitës ose argëtues, ose nëse thjesht nuk pajtoheshin me ta. Megjithatë, ai deklaroi se kishte më shumë frikë nga vëllezërit e tij më të mëdhenj që vazhdimisht e ngacmonin. Në moshën 5 vjeçare, një mik (4 vjeç) vdiq duke u mbytur në një pellg në pronën e sipërme të Whedon. Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte 9 vjeç. Whedon përmendi traumën e tij të fëmijërisë si një ndikim të drejtpërdrejtë në marrëdhëniet, varësitë dhe sjelljet e tij në moshën madhore dhe ka deklaruar se ai vuan nga çrregullimi kompleks i stresit post-traumatik . [7] Në moshë të re, ai tregoi interes të madh për serialet televizive britanike si Masterpiece dhe Monty Python . [9] Whedon ndoqi shkollën e vendit Riverdale në Nju Jork, ku nëna e tij jepte mësim histori. [10] Duke filluar në moshën 15-vjeçare, ai kaloi tre vjet në Winchester College, [11] një shkollë me konvikt në Angli . Atje, duke marrë parasysh bullizmin e gjithëpranishëm, ai përfundoi, "ishte e qartë për mua që në fillim se duhet të marr një rol aktiv në mbijetesën time". [10] Whedon u diplomua në Universitetin Wesleyan në 1987, ku iu dha Doktor nderi i Letrave në 2013. [12] Atje, ai gjithashtu studioi nën akademikun e njohur Richard Slotkin . Pikërisht në Wesleyan ai do të takonte Jeanine Basinger, një studiuese e filmit që u bë mentori i tij. [7] Pas largimit nga Wesleyan, Whedon konceptoi mishërimin e parë të Buffy Summers, "Rhonda, kamarierja e pavdekshme". [13]

Angel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si rezultat i suksesit të Buffy the Vampire Slayer, Whedon iu dha mundësia të bënte Angel, serinë e tij spin-off të shfaqjes në vitin 1999. David Greenwalt dhe Whedon bashkëpunuan në pilotin që do të zhvillohej për Rrjetin WB . [14] Gjatë zgjerimit të hershëm të serialit, u bënë përpjekje nga rrjeti për të zbutur konceptin origjinal të Whedon. "Corrupt", një episod i dytë i zgjedhur para kohe, u braktis plotësisht për shkak të zymtësisë së shkruar në skenar. [15] Më pas, toni u zbut në episodet e hapjes, duke e vendosur Hetimet e Engjëllit si një operacion idealist dhe me këpucë. Ai ndjek Angel, i cili punon si një detektiv privat për të "ndihmuar të pafuqishmit". [16]

Megjithëse i lavdëruar për paraqitjen e një versioni unik dhe progresiv të heroit arketip të noir si një detektiv vampiri simpatik, [17] në fillimet e tij u kritikua si më i vogël se shfaqja e tij mëmë, në kontekstin e transferimit nga një më shumë vepër origjinale popullore. [18] Pavarësisht se fitoi një çmim Saturn për serialet më të mira televizive në rrjet [19] dhe tre episode, " Waiting in the Wings ", [20] " Smile Time " dhe " No Fade Away ", u nominuan për Hugo Awards për Prezantimin më të Mirë Dramatik. Formulari i shkurtër në 2003 dhe 2005. [21]

Rrjeti WB njoftoi më 13 shkurt 2004, se Angel nuk do të rikthehej për një sezon të gjashtë. [22] Whedon tha për anulimin, "Unë besoj se arsyeja pse Angel pati probleme në WB ishte se ishte i vetmi shfaqje në rrjet që nuk po përpiqej të ishte Buffy . Ishte një shfaqje për të rriturit.” Një vazhdim zyrtar i historisë erdhi më vonë në formën e një serie librash komik. [23] Pas sezonit të tetë të suksesshëm të Buffy the Vampire Slayer, IDW Publishing iu afrua Whedon për të prodhuar në mënyrë të ngjashme një sezon të gjashtë kanonik për Angel . [24] [25] Angel: After the Fall botoi 17 numra të shkruar nga Whedon dhe Brian Lynch . [26]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komike Dark Horse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Buffy the Vampire Slayer :
  • Fray #1–8 (me Karl Moline, 2001–2003) mbledhur si Fray (tpb, 216 faqe, 2003,  )
  • Angel: Legacy Edition Book Two (tpb, 304 faqe, Boom! Studiot, 2020,  ) përfshin:
   • Angel vëll. 2 #1–4 (bashkëshkruar nga Whedon dhe Brett Matthews, art nga Mel Rubi, 2001–2002)
    • E mbledhur gjithashtu si Angel: Long Night's Journey (tpb, 104 faqe, 2002,  )
    • E mbledhur gjithashtu në Angel Omnibus (tpb, 480 faqe, 2011,  )
   • Dark Horse Extra #36–38 (tregim me tre faqe pa titull, bashkëshkruar nga Whedon dhe Brett Matthews, art nga Mel Rubi, 2001)
  • Buffy the Vampire Slayer: Tales (hc, 296 faqe, 2011,  ; tpb, 2018,  ) përfshin:
   • Përrallat e vrasësve ( novela grafik antologji, 96 faqe, 2002,  ) paraqiti tre tregime të shkurtra nga Whedon:
    • "Prolog" (me Leinil Francis Yu )
    • "Righteous" (me Tim Sale )
    • "Tales" (me Karl Moline)
   • Tales of the Vampires #1–5: "Tales of the Vampires" (me Alex Sanchez, tipar kryesor në antologji, 2003-2004)
    • Përveç funksionit kryesor, Whedon shkroi gjithashtu "Stacy" (art nga Cameron Stewart ), një tregim i shkurtër i botuar në numrin #1 (2003)
    • E gjithë seria e kufizuar me 5 numra u mblodh gjithashtu si Tales of the Vampires (tpb, 144 faqe, 2004,  )
  • Buffy the Vampire Slayer Sezoni i tetë :
   • Vëllimi 1 (hc, 304 faqe, 2012,  ) përfshin:
    • " Rruga e gjatë për në shtëpi " (me Georges Jeanty, në #1–4, 2007)
    • " The Chain " (me Paul Lee, në #5, 2007)
    • " Kudo por këtu " (me Cliff Richards, në #10, 2008)
    • MySpace Dark Horse Presents #24: "Always Darkest" (me Jo Chen, antologji dixhitale, 2007)
   • Vëllimi 2 (hc, 320 faqe, 2012,  ) përfshin:
    • " A Beautiful Sunset " (me Georges Jeanty, në #11, 2008)
    • " Koha e jetës suaj " (me Karl Moline, në #16–19, 2008)
    • Buffy the Vampire Slayer: Willow (me Karl Moline, me një goditje, 2009)
   • Vëllimi 4 (hc, 320 faqe, 2013,  ) përfshin:
    • "Turbulenca" (me Georges Jeanty, në #31, 2010)
    • " Last Gleaming " (me Georges Jeanty, në #36–40, 2010–2011)
  • Buffy the Vampire Slayer Sezoni i Nëntë #1: "Freefall, Pjesa e parë" (me Georges Jeanty, 2011) mbledhur në Buffy the Vampire Slayer Sezoni i Nëntë Vëllimi 1 (hc, 304 faqe, 2015,  )
  • Buffy the Vampire Slayer Sezoni i Njëmbëdhjetë : Giles #1–4 (bashkë-shkruar nga Whedon dhe Erika Alexander, art nga Jon Lam, 2018) mbledhur si Giles: Girl Blue (tpb, 104 faqe, 2018,  )
  • Buffy the Vampire Slayer Sezoni i Dymbëdhjetë #1–4 (i shkruar nga Christos Gage nga një komplot nga Whedon dhe Gage, art nga Georges Jeanty, 2018)
 • Serenity (komplotuar nga Whedon, skenar i të tjerëve):
  • Firefly: Legacy Edition Book One (tpb, 288 faqe, Boom! Studiot, 2018,  ) përfshin:
   • Serenity #1–3 (shkruar nga Brett Matthews, vizatuar nga Will Conrad, 2005) i mbledhur gjithashtu si Serenity: They Left Behind (tpb, 80 faqe, 2006,  ; hc, 96 faqe, 2007,  )
   • Serenity: Better Days #1–3 (shkruar nga Brett Matthews, vizatuar nga Will Conrad, 2008) mbledhur gjithashtu si Serenity: Better Days (tpb, 80 faqe, 2008,  ; hc, 128 faqe, 2010,  )
   • Serenity: The Shepherd's Tale (shkruar nga Zack Whedon, vizatuar nga Chris Samnee, novelë grafik, 56 faqe, 2010,  )
 • MySpace Dark Horse Presents #1–3: " Sugarshock! " (me Fábio Moon, antologji dixhitale, 2007) mbledhur në MySpace Dark Horse Presents Vëllimi 1 (tpb, 176 faqe, 2008,  )
 • Twist (serial i kufizuar me 6 numra të papublikuar me "një Batman femër viktoriane " - fillimisht u njoftua në 2015) [27] [28]
 • Dr. Horible: Miqtë më të mirë përgjithmonë (me José Maria Beroy dhe Sara Soler, një foto, 2018) mbledhur në Dr. Horrible and Other Horrible Stories (tpb, 136 faqe, 2019,  )

Marvel Comics[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • X-Men :
  • X-Men mahnitëse vëll. 3 (me John Cassaday, 2004–2008) mbledhur si:
   • Koleksioni i fundit: Atonishing X-Men Volume 1 (mbledh #1–12, hc, 320 faqe, 2006,  ; tpb, 2012,  )
   • Koleksioni i fundit: Vëllimi 2 i mahnitshëm i X-Men (mbledhja # 13–24 dhe speciali me një fotografi të mahnitshëm X-Men me madhësi gjigante, hc, 344 faqe, 2008,  ; tpb, 2012,  )
   • Amazing X-Men nga Joss Whedon dhe John Cassaday Omnibus (mbledhja # 1–24 dhe speciali me një shkrepje mahnitëse X-Men me madhësi gjigante, hc, 672 faqe, 2009,  )
  • Giant-Size X-Men #3: "Teamwork" (me Neal Adams, bashkë-veprim, 2005) mbledhur në Giant-Size X-Men: 40th Anniversary (hc, 440 faqe, 2015,  )
 • Stan Lee Meets Spider-Man : "Some Steves" (me Michael Gaydos, bashkë-veprim në një film, 2006) mbledhur në Stan Lee Meets... (hc, 240 faqe, 2007,  )
 • Të arratisurit vëll. 2 #25–30: "Fëmijët në fund të fundit" (me Michael Ryan, 2007–2008) mbledhur në Runaways: The Complete Collection Vëllimi 3 (tpb, 528 faqe, 2015,  )
 • Captain America: Sam Wilson #7: "Prezantimi" (me John Cassaday, bashkëfshatar, 2016) mbledhur në Captain America: Sam Wilson — Koleksioni i plotë Vëllimi 2 (tpb, 504 faqe, 2021,  )

Botues të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Superman/Batman #26 (me John Cassaday, sekuencë me dy faqe midis shkrimtarëve dhe artistëve të tjerë, DC Comics, 2006) mbledhur në Superman/Batman Vëllimi 2 (tpb, 336 faqe, 2014,  )
 • Angel: After the Fall (skenari i Brian Lynch nga komplotet e Whedon dhe Lynch, art nga Franco Urru, Tim Kane (#6–8), Nick Runge (#9–12) dhe Stephen Mooney (#12–14), IDW Publishing, 2007–2009) mbledhur si:
  • Vëllimi 1 (mbledh #1–5, hc, 144 faqe, 2008,  ; tpb, 2009,  )
  • Vëllimi 2 (mbledh #6–8, hc, 104 faqe, 2008,  ; tpb, 2009,  )
  • Vëllimi 3 (mbledh #9–12, hc, 128 faqe, 2009,  ; tpb, 2010,  )
  • Vëllimi 4 (mbledh #13–17, hc, 136 faqe, 2010,  ; tpb, 2011,  )
  • Botimi Premiere Vëllimi 1 (mbledh #1–17, hc, 432 faqe, 2011,  )

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Joss Whedon Biography: Screenwriter (1964–)". Biography.com (FYI / A&E Networks). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2015. Marrë më 30 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Florez, Paul (2 prill 2007). "Joss Whedon: A to Z". Wizard Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2007. Marrë më 14 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Writer-director Joss Whedon". PBS. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2013. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Nussbaum, Emily (22 shtator 2002). "Must-See Metaphysics". The New York Times. Marrë më 16 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Riverdalian, (Riverdale Country School, the Bronx, yearbook), 1971, p. 17; and 1972, p. 22
 6. ^ a b Pascale, Amy (2014). Joss Whedon: The Biography. Chicago Review Press. fq. 9–13. ISBN 978-1613741047. Marrë më 5 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d Shapiro, Lila (17 janar 2022). "The Undoing of Joss Whedon The Buffy creator, once an icon of Hollywood feminism, is now an outcast accused of misogyny. How did he get here?". Vulture. Vox Media Network. Marrë më 17 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Rochell D. Thomas. "Is Dollhouse a family affair?" TV Guide March 16, 2009; p. 19
 9. ^ John, Emma (2 qershor 2013). "Joss Whedon: 'I kept telling my mum reading comics would pay off'". The Guardian. UK. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2013. Marrë më 4 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Rookie – Higher Learning". rookiemag.com. 5 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 14 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Joss Whedon – And they call it Buffy love". The Independent. London. 19 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2014. Marrë më 27 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Joss Whedon Wesleyan Commencement Address: 'You Are All Going To Die' (Video)". HuffPost. 29 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2013. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Dunne, Susan (2 qershor 2009). "Writer Joss Whedon Speaks at Wesleyan". courant.com. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Millman, Joyce (4 tetor 1999). "City of Angel". Salon. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2012. Marrë më 9 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Pinchefsky, Carol (19 janar 2011). "7 Joss Whedon projects we'll never see (and 1 we eventually will)". Blastr.com. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2013. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Harrisson, Juliette (12 mars 2014). "What Angel's first season did right". denofgeek.com. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2014. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Television's Most Memorable Male Detectives of All Time (PHOTOS)". HuffPost. 12 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2012. Marrë më 23 nëntor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Hughes, Sarah (15 maj 2009). "Buffy's creator makes his valley of the dolls". The Independent. London. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2014. Marrë më 9 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Best Television Series". saturnawards.org. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2005. Marrë më 9 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Hugo Award Nominees". sfsite.com. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2003. Marrë më 10 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Hugo and Campbell Awards Nominations". locusmag.com. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2005. Marrë më 10 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Breaking News: Angel to End After 5 Seasons UPDATED". IGN. 13 shkurt 2004. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 10 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Angel: After the Fall". idwpublishing.com. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2009. Marrë më 10 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "'Angel' Returns for Season Six … But Not on TV". vulture.com. 18 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2013. Marrë më 6 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Angel: After the Fall Rises to the Top for IDW". idwpublishing.com. 28 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2008. Marrë më 6 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Angel: Angel: After the Fall". idwpublishing.com. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2009. Marrë më 6 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Jensen, Jeff (11 korrik 2015). "Joss Whedon is creating a new comic book for Dark Horse". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Dickens, Donna (23 korrik 2018). "Thinking About the Future of Joss Whedon's New HBO Series, THE NEVERS". Nerdist. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)