Judd Trump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Judd Trump
Trump në Kampionatin Botëror 2015
Lindi më20 gusht 1989
Whitchurch, Bristol, Angli
VendiBritania e Madhe Anglia
NofkaMr. Haircut 100[1]
(The) Ace (in the Pack)[2][3][4]
Danny the Boy[5]
Judd Triumph[5]
Juddernaut[6]
Profesional2005–
Rradhitja më e lartë1 (nëntor–dhjetor 2012, shkurt–mars 2013, gusht 2019–)
Fitimet në karrierë£4,089,754
Century break712
Tournament wins
Renditja17
Minor-rankings4
Non-rangu6
Kampion Botëror2019

Found High break,

Judd Trump (lindi më 20 gusht 1989)[8] është një lojtar profesionist snooker anglez. Ai gëzoi sukses të konsiderueshëm në turnet e të rinjve para se të kthehej në profesionist në vitin 2005. Më 3 prill 2011, ai fitoi titullin e tij të parë të rangut, duke mposhtur Mark Selby 10–8 në finale të China Open. Pas suksesit të tij në Kinë, ai arriti në finalen e Kampionatit Botëror 2011 dhe fitoi kundër skocezit John Higgins. Ai më pas fitoi UK Championship 2011, duke mposhtur Mark Allen 10–8 në finale për të kërkuar titullin e tij të parë Triple Crown. Sipas 30 shtatorit 2019, Trump rradhitet si lojtari numër 1 më i mirë.[9]

Në nëntor 2012, Trump fitoi Kampionatin Ndërkombëtar dhe duke bërë kështu ai u bë numër një në botë,[10] një pozicion që ai mbajti për pesë javë; ai rimori vendin e parë më 18 shkurt 2013. Ai fitoi titullin e tij të katërt të rangut në Australian Goldfields Open në korrik 2014, duke mposhtur Neil Robertson 9–5 në finale. Ai fitoi World Grand Prix 2015 me një fitore 7-7 përfundimtare ndaj Ronnie O'Sullivan. Ai ka grumbulluar tre tituj të Ligës së Kampionatit (2009, 2014, 2016) si dhe një fitore të dytë në China Open në prill 2016. Ai arriti dy fitore radhazi në European Masters; në tetor 2016, ai mundi O'Sullivan 9–8 për të kërkuar titullin, të cilin e mbrojti me sukses sezonin e ardhshëm duke mposhtur Stuart Bingham 9–7.

Trump mori titullin Masters në janar 2019, duke mposhtur përsëri O'Sullivan 10–4 në finale. Në maj të vitit 2019, ai përfundoi karrierën e tij Triple Crown duke fituar për herë të parë Kampionatin Botëror Snooker, duke mposhtur Higgins 18–9 në atë që u përshkrua nga disa komentatorë si finalja me cilësi më të lartë e luajtur ndonjëherë.[11][12]

Ai ushtron së bashku me Jack Lisowski and Liang Wenbo në Grove Snooker Academy në Romford, Londër. Trump ka grumbulluar 700 century breaks gjatë karrierës së tij, duke e bërë atë lojtarin më të ri për të arritur këtë dhe vetëm lojtari i pestë që ka arritur deri në 700 breaks.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Player List – Judd Trump". World Professional Billiards and Snooker Association. 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2010. Marrë më 3 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Judd Trump". World Snooker. World Professional Billiards and Snooker Association. Marrë më 1 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Chowdhury, Saj (1 maj 2007). "The man behind the nicknames". BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 2 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Snooker: Players Championship Live". World Snooker. 28 shkurt 2020. 16 minuta në. ITV. ITV4 HD. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Right on cue: Judd Trump". Eurosport. 20 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 2016-09-19. Marrë më 26 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hart, Simon (28 prill 2011). "World Championship 2011: Judd 'The Juddernaut' Trump is building the momentum to reach his first final". The Telegraph. Marrë më 8 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Official 147s – World Snooker". Marrë më 8 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Grove Leisure Judd Trump". grovesnooker.co.uk. Marrë më 17 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "World Rankings". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Trump Hammers Ebdon To Become No 1". worldsnooker.com. World Professional Billiards and Snooker Association. Marrë më 2 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "World Championship final – Trump beats Higgins 18-9". bbc.co.uk. Marrë më 5 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Wilson, Jeremy (6 maj 2019). "Judd Trump wins World Championship with victory over John Higgins in highest-quality final ever seen". The Daily Telegraph. Marrë më 8 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kane, Desmond (2020-03-05). "Trump hits record-breaking 700th century break at Championship League". Eurosport. Marrë më 2020-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]