Justin Bieber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Justin Bieber
Justin Bieber
Justin Bieber (2015)
Informacione
Emri Justin Drew Bieber
Lindja (1994-03-01) 1 Mars, 1994 (23 vjeç)
Prejardhja Flag of Canada.svg Ontario, Kanadë
Zhanri Pop, R&B
Profesion(e) Këngëtarë
Label Island, RBMG
Instrument(e) Vokal, Piano, Kitarë.
Vite aktiv 2009-prezent
Bashkëpunim(e) me Usher
Webfaqja
Faqja Zyrtare


Justin Drew Bieber (u lind më 1 mars, 1994) është këngëtar Pop/R&B nga Kanada. Justin filloi karierën viteve të kaluara duke ngarkuar video në Youtube me Soccer Braun, i cili pas një kohe u bë manaxheri i tij zyrtarë. Pas manaxhimit Braun shkoi në Atlanda, Gjerorgji i cili punoi me këngëtarin Usher. Këngët e Bibër kanë qenë të ndryshme si One Time, Baby, One Less Lonley Girl etj, nuk i dihej se do bëheshin hitet më të mëdha të këtë viti në Billboard US.

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Hollësitë e albumit Pozita nëpër Top-Lista
KAN
[1]
ShBA
[1]
AUS
[2]
AUT
[2]
GjER
[2]
IRL
[2]
HOL
[2]
ZVI
[2]
BM
[2]
2010 My World 2.0
 • Data e lëshimit : March 23, 2010
 • Labeli : Island/RBMG
 • Formati: CD, digital download
1 1 6 4 11 3

Këngët[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Kënga Pozita nëpër Top-Lista Çartifikata
(për shitje më të mëdha)
Albumi
KAN
[3]
ShBA
[3]
BM
[4]
AUT
[5]
FRA
[6]
GjER
[7]
IRL
[8]
HOL
[9]
AUS
[10]
ZR
[11]
2009 "One Time" 12 17 11 30 13 14 31 74 27 6 My World (EP)
"One Less Lonely Girl" 10 16 62 54 22 91
2010 "Baby" (me Ludacris) 3 5 3 27 5 22 7 49 13 4 My World 2.0
"—" do të thot që kjo këngë nuk ka qenë në top-listë

Scooter Braun, një ish-drejtor i marketingut Pra Pra Def ndodhi të vijnë të gjithë një nga videot Bieber-së nga viti 2007 nga rastësisë, ndërsa në kërkim për klipet e një tjetër artisti. [19] impresionuar, ai lokalizuar teatër ku Bieber dukej, gjeti shkollën e tij dhe Malette, kontaktoi më në fund. Malette, i cili është një i krishterë besimtar, [20] ishte ngurrojnë në fillim, për shkak të besimit hebre Braun, ajo kujtoi se ajo u lut: "Perëndi, unë i dha atë për ju. Ju mund të dërgoni mua një njeri i krishterë, një kompani e krishterë! ... ju nuk do të duan këtë djalë hebre të jetë mentor Justin së, e drejtë? "[21] Por, pas faljes me äldstar Kishës dhe të marrë mbështetjen e tyre, ajo Bieber, i cili atëherë ishte trembëdhjetë vjeç, [22] fluturojnë së bashku me Braun në Atlanta, Gjeorgji për të regjistruar kaseta demo. [23] Një javë më vonë këndoi Justin për R & B Usher këngëtaren [24] dhe i shkroi menjëherë nënshkroi më pas një kontratë me Raymond Group Braun mediave (RBMG), një ndërmarrje bashkëpunimi në mes Braun dhe Usher. [25] Justin Timberlake është raportuar qenë gjithashtu të interesuar në nënshkrimin Bieber, por e humbi luftën për ofertim me Usher. [26] [27] Pas një audicion me prodhuesin Antonio "LA" Reid ka shkruar edhe Justin për Records Island, e cila çoi në një bashkëpunim mes tyre dhe RBMG. [28] Bieber kishte në këtë kohë përkohësisht u zhvendos me nënën e saj në Atlanta , e cila përfshin Usher dhe Braun jetuar, për të bërë regjistrimet, dhe për të marrë udhëzime nga Braun, [29] i cili u bë menaxheri i tij. [30]

Bieber në Store Botërore Nintendo, shtator 2009 Parë vetëm Justin së "Një Koha" filloi të luajë në radio, kur ai regjistroi albumin e tij debutues. [31] këngë arritur vendin e 12-të në vendin e 12 në listën Hot kanadez 100 dhe 17-të vend në Billboard Hot 100 në nga e para të saj jave, në korrik 2009. [32] këngë ishte gjithashtu i suksesshëm në tregun ndërkombëtar. Ajo ishte certifikuar platin në Kanada dhe certifikuar ari në Australi dhe Zelandën e Re. [33] [34] release parë Bieber së, EPN "Bota ime", u lirua më 17 nëntor 2009. Vetme e dytë nga albumi, "Një Girl pak Lonely" dhe dy promosinglar, "Love Me" dhe "Vajza e preferuar" u lirua vetëm në iTunes dhe përfundoi deri në 40 të lartë në Billboard Hot 100. [35] "Një Girl pak Lonely" edhe filloi lojë në radio dhe ka arritur të paktën vendin e pesëmbëdhjetë në Listat i dy Kanada dhe Shtetet e Bashkuara, ku ajo ishte edhe ari certifikuar. [36]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ a b allmusic ((( Justin Bieber > Charts & Awards > Billboard Albums ))). Allmusic. Vizituar në 25 shkurt 2010.
 2. ^ a b c d e f g Justin Bieber - My World - Music Charts. acharts.us. Vizituar në 25 shkurt 2010.
 3. ^ a b Justin Bieber - Charts & Awards - Billboard Singles. Allmusic. Vizituar në 31 janar 2010.
 4. ^ Justin Bieber UK chart positions. 'The Official Charts Company'. Chartstats.com. Arkivuar nga Origjinali në 21 korrik 2012. Vizituar në 31 janar 2010.
 5. ^ Justin Bieber Austrian discography. 'Irish Recorded Music Association'. Irishcharts at Hung Medien. Vizituar në 31 janar 2010.
 6. ^ France Singles Top 100 - Music Charts
 7. ^ Justin Bieber German discography. 'Media Control Charts'. Musicline.de. Vizituar në 31 janar 2010.
 8. ^ Justin Bieber Irish discography. 'Irish Recorded Music Association'. Irishcharts at Hung Medien. Vizituar në 31 janar 2010.
 9. ^ Bieber Justin Bieber Dutch Top 40. 'MegaCharts'. Stichting Nederlands Top 40. Vizituar në 31 janar 2010.
 10. ^ Justin Bieber Australian discography. 'Australian Recording Industry Association'. Australian-charts at Hung Medien. Vizituar në 31 janar 2010.
 11. ^ Justin Bieber New Zealand discography. 'Recording Industry Association of New Zealand'. Charts.org.nz at Hung Medien. Vizituar në 31 janar 2010.
 12. ^ Kyle Anderson (28 shtator 2009): Justin Bieber Goes Platinum in Canada, Preps Second Single. MTV.com. Vizituar në 1 shkurt 2010.
 13. ^ a b Justin Bieber RIAA Singles Certification. RIAA. Vizituar në 1 shkurt 2010.
 14. ^ ARIA Certifications. Vizituar në 30 mars 2010.