Këllëç Ali Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këllëç Ali Pasha
Admiral i Madh i Flotës Osmane
Në detyrë
28 tetor 1571 – 25 qershor 1587
MonarkuSelimi II dhe Murati III
Paraprirë ngaMüezzinzade Ali Pasha
Pasuar ngaDamad Ibrahim Pasha
Bejlerbej i Algjerit
Në detyrë
27 qershor 1568 – 28 tetor 1571
MonarkuSelimi II
Paraprirë ngaMehmed Pasha
Pasuar ngaArap Ahmed Pasha
Bejlerbej i Tripolit
Në detyrë
1565–1568
MonarkuSulejmani I dhe Selimi II
Paraprirë ngaTurgut Reis
Pasuar ngaYahya Pasha
Të dhëna vetjake
U lind më
Giovanni Dionigi Galeni

c.1500
Le Castella, Isola di Capo Rizzuto, Mbretëria e Aragonit (sot Republika Italiane)
Vdiq më25 qershor 1587
Stamboll, Perandoria Osmane
(sot Republika e Turqisë)
Prindërs
  • Birno Galeni (i ati)
  • Pippa de Cicco (e ëma)
ProfesioniMarinar dhe Detar
EtnitetiItalian
Nofka/tUluch-Alì, Uluç Ali, Uluj Ali, Ulucciali, Occhiali, Kılıç Ali
Shërbimi ushtarak
Aleanca Perandoria Osmane
Dega/shërbimi Marina Osmane
Vite shërbimirreth 1536-1587
GradaAdmiral i Madh
Beteja/luftraRrethimi i Tripolit (1551)
Beteja e Xherbës
Lufta Osmano-Venedikase (1570-1573)
Beteja e Lepantit
Pushtimi i Tunisit (1574)

Këllëç Ali Pasha (turqisht: Kılıç Ali 1500 - 25 qershor 1587), i njohur gjithashtu si Uluxh Ali ose Uluç Ali Reis, ishte një marinar osman që shërbeu si admiral i madh i Flotës Osmane midis 1571 dhe 1587.

Ai është me prejardhje italiane dhe emri i tij para se të bëhej mysliman ishte Giovanni Dionigi Galen. Përmendet si Occhiali në burimet italiane.[1] Pasi u bë mysliman, ai u ngrit me shpejtësi dhe u bë një nga komandantët e rëndësishëm të Marinës Osmane. Ai është veçanërisht i njohur për suksesin e tij gjatë Betejës së Lepantit. Gruaja e tij quhej Selime Hatun dhe ata nuk kishin fëmijë.

Xhamia e PashësUlqin është ndërtuar në vitin 1719 në nder të admiralit Kliç Ali Pashës, nga Stambolli, nga qytetarët e Ulqinit duke përdorur të mirat që janë marrë nga anijet venedikase gjatë një sulmi në Ulqin nga ana e Republikës së Venedikut.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Samarcic, Radovan (1995). Sokollu Mehmed Paşa (në turqisht). Istanbul: Sabah Kitapları.
  2. ^ Xhamia e Pashës Arkivuar 1 qershor 2013 tek Wayback Machine – ulcinj.travel