Këna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua duke vizatuar dorën e saj me këna

Këna ose kâna (Arabisht: حِنَّاء‎) është një ngjyrë e përgatitur nga bima Lawsonia inermis. Në Malësi të Gjakovës kanagjeçi (tr. kína gecesi; fjalëpërfjalë "nata e kanës") është një festim i vogël midis grave që zbukurohet me kanë çika e cila të nesërmen martohet e nusëron.[1]

Këna gjithashtu mund t'i referohet artit të përkohshëm të trupit që rezulton nga njollosja e lëkurës nga ngjyrat (shih edhe mehndi). Kena është përdorur që nga lashtësia për të ngjyrosur lëkurën, flokët dhe thonjtë, si dhe pëlhura përfshirë mëndafshin, leshin dhe lëkurën. Historikisht, këna u përdor në Gadishullin Arabik, nënkontinentin indian, në afërsi dhe në Lindjen e Mesme, pjesë të Azisë Juglindore, Evropën Lindore, Kaukaz, Carthage, pjesë të tjera të Afrikës Veriore dhe Bri i Afrikës. Emri përdoret në lëkurë të tjera dhe ngjyra të flokëve, të tilla si këna e zezë dhe këna neutrale, të cilat nuk rrjedhin nga bima e kënas.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 491.
  2. ^ Cartwright-Jones, Catherine (2004). "Cassia Obovata". Henna for Hair (në anglisht). Marrë më 5 maj 2013.
  3. ^ Dennis, Brady (26 mars 2013). "FDA: Beware of "black henna" tattoos". The Style Blog (në anglisht). The Washington Post. Marrë më 5 maj 2013.