Kështjella Hiroshima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kështjella Hiroshima

Kështjella Hiroshima (Japonisht: 広島城, Hiroshima-jō), nganjëherë quhet Kështjella Carp (鯉城, Rijō), është një kështjellë në Hiroshima, Japoni që ishte shtëpia e daimyō e han (çiflig) Hiroshima. Kalaja u ndërtua në vitet 1590, por u shkatërrua nga bombardimet atomike më 6 gusht 1945. Ajo u rindërtua në 1958, një kopje e origjinalit që tani shërben si një muze i historisë së Hiroshima para Luftës së Dytë Botërore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mōri Terumoto, një nga këshilli i Pesë PleqveToyotomi Hideyoshi, ndërtoi kështjellën Hiroshima midis 1589 dhe 1599. Ajo ishte e vendosur në deltën e lumit Otagawa. Në atë kohë nuk kishte asnjë qytet ose qytezë të Hiroshimës dhe zona quhej Gokamura, që do të thotë "pesë fshatra". Duke filluar nga viti 1591, Mōri Terumoto u zhvendos nga Kështjella Yoshida-Kōriyama dhe qeverisi nëntë provinca nga kjo kështjellë, duke përfshirë pjesën më të madhe të asaj që tani është prefekturat Shimane, Yamaguchi, Tottori, Okayama dhe Hiroshima.

Kur filloi ndërtimi i kështjellës, Gokamura u riemërua Hiroshima, pasi kërkohej një emër më mbresëlënës. "Hiro" u mor nga Ōe no Hiromoto, një paraardhës i familjes Mōri, dhe "Shima" u mor nga Fukushima Motonaga, i cili ndihmoi Mōri Terumoto të zgjedhë vendin e kështjellës. Disa tregime thonë se emri "Hiroshima", që do të thotë "ishull i gjerë", vjen nga ekzistenca e disa ishujve të mëdhenj në deltën e Otagawa, afër vendit të kështjellës.

Pas betejës së Sekigaharës në vitin 1600, Mōri u detyrua të largohej nga kështjella, duke u tërhequr për në Hagi në prefekturën e sotme Yamaguchi. Fukushima Masanori u bë feudal i Provincave Aki dhe Bingo (që sot përbëjnë prefekturën Hiroshima) dhe të kështjellës së Hiroshimës. Sidoqoftë, shogunati i ri Tokugawa ndaloi çdo ndërtim kështjellash pa lejen e Edo; kjo ishte një pjesë e mënyrës se si shogunati e mbajti daimyō të fitonte fuqi dhe të rrëzonte shogunatin. Kur Fukushima riparoi kështjellën pas një përmbytjeje në vitin 1619, ai u dërgua në Kawanakajima në prefekturën e sotme Nagano. Asano Nagaakira atëherë u bë feudal i kështjellës.

Nga viti 1619 deri në heqjen e sistemit feudal gjatë Restaurimit Meixhi (1869), familja Asano ishin feudal të Provincave Aki dhe Bingo.

Pas Restaurimit Meixhi, kështjella erdhi të shërbejë si një strukturë ushtarake, dhe Selia e Përgjithshme Perandorake u vendos atje gjatë Luftës së Parë Sino-Japoneze në vitet 1894-1895. Themelet e disa prej ndërtimeve të GHQ, vetëm disa qindra hapa nga kulla kryesore e kështjellës, mbeten edhe sot.

Gjatë muajve të fundit të Luftës së Dytë Botërore, kështjella shërbeu si seli e Ushtrisë së Përgjithshme dhe Divizionit të Pestë, të vendosur atje për të penguar pushtimin e Aleatëve në kontinentin japonez. Kështjella u shkatërrua në shpërthimin e bombës atomike të 6 gushtit 1945, dhe për shumë vite, besohej se struktura e kështjellës ishte shpërthyer nga shpërthimi që shkatërroi Hiroshimën, por provat e zbuluara rishtas sugjerojnë që shpërthimi shkatërroi vetëm shtyllat e poshtme të kështjellë, dhe pjesa tjetër e saj u shemb si rezultat.[1]

Kulla e tanishme, e ndërtuar kryesisht nga betoni, ishte përfunduar në vitin 1958.

Daimyō të Hiroshimës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Mōri Terumoto (1591–1600)*; 1,120,000 koku
 2. Fukushima Masanori (1600–1619); 498,223 koku
 3. Asano Nagaakira (1619–1632); 426,500 koku**
 4. Asano Mitsuakira (1632–1672)
 5. Asano Tsunaakira (1672–1673)
 6. Asano Tsunanaga (1673–1708)
 7. Asano Yoshinaga (1708–1752)
 8. Asano Munetsune (1752–1763)
 9. Asano Shigeakira (1763–1799)
 10. Asano Narikata (1799–1830)
 11. Asano Naritaka (1831–1858)
 12. Asano Yoshiteru (1858–1858)
 13. Asano Nagamichi (1858–1869)
 14. Asano Nagakoto (1869–1871)

*Vitet e shënuara në kllapa janë vitet që feudalët okupuan kështjellën Hiroshima, nuk janë vitet e jetës së tyre. **Të gjithë feudalët pas Asano Nagaakira kishin të njëjtën 426,500 koku.

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Junji Akechi, "New theory offered for collapse of Hiroshima Castle tower in the bombing"". Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 15 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]