Kështjella Jedikule

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrënojat në oborrin e brendshëm të strukturës

Kështjella Jedikule (Turqisht: Yedikule Hisarı ose Yedikule Zindanları; do të thotë "Kështjella e Shtatë Kullave") është një strukturë e fortifikuar historike e vendosur në lagjen JedikuleFatih, në Stamboll, Turqi.

E ndërtuar në vitin 1458 me porosinë e Sulltanit Osman Mehmet Pushtuesit, kompleksi me shtatë kulla u krijua duke shtuar tre kulla të reja dhe duke mbyllur plotësisht një pjesë të Mureve antikë të Kostandinopojës, duke përfshirë dy kullat binjake që fillimisht përbënin Portën e Artë triumfale (turqisht: Altınkapı) ndërtuar nga perandorët romakë Teodosi I dhe Teodosi II.

Kështjella Jedikule përdorej shpesh si burg shtetëror dhe ambasadorët e shteteve që aktualisht ishin në luftë me Portën e Lartë zakonisht burgoseshin brenda mureve të saj. Në kështjellën ndodheshin gjithashtu të burgosur që ishin viktima të intrigave dhe përleshjeve të pallatit, si dhe kundërshtarë politikë të oborrit perandorak. Ndër të burgosurit më të shquar ishte i riu Sulltan Osman II, i cili u burgos dhe u ekzekutua atje nga jeniçerët në vitin 1622.

Kështjella u bë e njohur si shtëpia e një burgu të frikshëm mbretëror që strehonte figura të shquara gjatë gjithë historisë së saj dhe intriga e lidhur kapi imagjinatën e publikut gjatë shekujve në legjenda, histori dhe arte të ndryshme.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]