Jump to content

Kōhei Horikoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kōhei Horikoshi (堀越 耕平 Horikoshi Kōhei, lindi më 20 nëntor 1986) është artistë i mangave japonezë i njohur për mangën e tij të re My Hero Academia. Ai është ish-asistent i Yasuki Tanaka, autor dhe krijues i mangës Hitomi no Catoblepas dhe Kagijin.

Mangat e preferuar të Horikoshit janë Naruto, One Piece, Akira, Tekkonkinkreet, dhe Boys on the Run. Horikoshi është gjithashtu fans i librave komike amerikane, veçanërisht Marvel Comics.

Works[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti
Tenko 2007
Boku no Hero 2008
Shinka Rhapsody 2008
Ōmagadoki Dōbutsuen 2010-2011
Barrage 2012
My Hero Academia 2014-duke vazhduar