Jump to content

KDE Software Compilation 4

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

KDE Software Compilation 4 është versioni i tanishëm i Mjedisit Desktop K. Versioni i parë (4.0.0) i kësaj serie u lëshua në 11 janar 2008 [1], kurse versioni më i fundit (4.1.0) u lëshua në 29 korrik 2008.[2]

Seria e re përfshin një rinovim të komponentëve thelbësore të KDE’s, më e rëndësishmja e të cilave është transferimi tek libraria e re e Qt 4. Kjo përmban një API të re për multimedia, të quajtur Phonon, një themel të ri për integrimin e pajisjeve të jashtme të quajtur Solid dhe një stil të ri ikonash të dhëna nga Projekti Oksigjen. Ajo gjithashtu përmban edhe një panel dekstopi të ri të quajtur Plasma, e cila ofron mbështetje për desktop wixhets, kjo zëvendëson SuperKaramba dhe është shumë e ngjshme me wixhet e ofruara nga Dashboard i Apple. Versioni i tanishëm mund të merret duke ndjekur lidhjen e parë më poshtë. Sistemi është i mbështetur tek SUSE Linux por duhet theksuar se ai mund te instalohet ne çfarëdo sistemi Linux.

Kde 4 përben një paradigme të re për mjedisin e desktopit. Përveç fleksibilitetit në konfigurim mjedisi KDE ofron një eksperiencë të lartë estetike.

  1. ^ "KDE 4.0 Release Announcement". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "KDE 4.1 Release Announcement". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://web.archive.org/web/20080819191846/http://home.kde.org/%7Ebinner/kde-four-live/