KF Apolonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KF Apolonia
Apolonia-Fier.png
Themeluar17 Qershor 1925
StadiumiStadiumi Loni Papuçiu
Kapaciteti6,800 vende
PronariFlamuri Ledjo Mita
TrajneriFlamuri Fabrizio Cammarata
LigaKategoria Superiore
2013–142 (ngjitur)
Home colours
Away colours
Third colours

KF Apolonia është skuadra futbollistike e qytetit të Fierit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Futbollistik Apolonia është një klub shqiptar i qytetit të Fierit. Apolonia është krijuar në vitin 1925 me emrin KS Apolonia si një klub shumë-sportesh. Emri i skuadrës vjen nga rrënojat e qytetit të lashtë Apolonia, vendin e të cilit sot e zë qyteti i Fierit. Nga rrënojat e Apolonisë vjen dhe stema e skuadrës (shihni foton). KS Apolonia debutoi në Superlige në vitin 1945. Në vitin 1992 skuadra ndryshoi emrin në KS Apolonia dhe më vonë futbolli u nda nga pjesa tjetër e klubit shumë sportesh nën drejtimin e presidentit Koco Kokedhima dhe tani mban emrin KF Apolonia Fier.

Arritja më e madhe e KF Apolonia ështe fitimi i Kupës së Shqipërisë në vitin 1998. Përvec këtij trofeu KF Apolonia ka fituar edhe katër herë Kategorinë e Parë. Gjithashtu skuadra ka marrë pjesë dy herë në kupat e Evropës. Ne sezonin 1989/1990, Apolonia u mund në raundin e parë në Kupën UEFA nga AJ Auxerre (France) me rezultatet 0-3 dhe 0-5. Në 1998/1999 pas fitimit të Kupës së Shqipërisë, Apolonia mori pjesë në Kupën e Kupave ku në raundin e parë u eliminua nga KRC Genk me rezultatet 1-5 dhe 0-4.

Në sezonin 2006/2007 Apolonia zbriti ne Kategorinë e Parë. Në sezonin 2007/2008 ekipi fierak u rendit i dyti në këtë kategori duke fituar të drejtën të ngjitet përsëri në Superlige.

KF Apolonia i luan ndeshjet në stadiumin "Loni Papuçiu" që ka një kapacitet prej 7000 vendesh. Apolonia është një shoqëri aksionare. Aksionet e shoqërisë zotërohen nga Bashkia e Fierit dhe nga biznesmeni i mirënjohur shqiptar Koço Kokëdhima. Klubi ka deklaruar së brenda vitit 2010 çdo tifoz i Apolonisë do mund të bëhet aksionar i shoqërisë.

KF Apolonia ne Europe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • QR = Raundi Kualifikues
  • R1 = Roundi 1
Sezoni Kompeticioni Roundi Vendi Klubi Home Away
1989/90 UEFA Cup R1 Flag of France.svg AJ Auxerre 0-3 0-5
1998/99 UEFA Cup Winners' Cup QR Flag of Belgium.svg KRC Genk 1-5 0-4

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 28 Shkurt 2015 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Eduart Miço
2 Flag of Albania.svg Mf Amarildo Dimo
3 Flag of Nigeria.svg Mb Sodiq Atanda
4 Flag of Albania.svg Mb Renato Naçi
5 Flag of Albania.svg Mf Klajdi Broshka
6 Flag of Albania.svg Mb Rudin Nako
7 Flag of Albania.svg Mf Igli Dakavelli
10 Flag of Albania.svg Mf Julian Gerxho
13 Flag of Serbia.svg Mf Đorđe Đorđević
14 Flag of Albania.svg Mf Kliti Arapi
16 Flag of Albania.svg Mf Dejan Andoni
17 Flag of Albania.svg Mf Albi Prifti
19 Flag of Albania.svg Mf Taulant Hysenshahaj
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
23 Flag of Albania.svg Sm Andi Mahilaj
24 Flag of Albania.svg Mb Andi Prifti
25 Flag of Nigeria.svg Mb Gilbert Omatseyin Thompson
27 Flag of Albania.svg Mf Xhek Kondakçi
28 Flag of Albania.svg Mf Realdo Fili
29 Flag of Albania.svg Mb Elvis Kaja
33 Flag of Serbia.svg Pt Vilson Caković
42 Flag of Nigeria.svg Mb Sulaimon Adekunle
77 Flag of Albania.svg Sm Myrto Uzuni
99 Flag of Serbia.svg Sm Marko Rajković
8 Flag of Albania.svg Mf Gerald Dano
Flag of Albania.svg Mb Endrit Idrizaj

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ KF Apolonia Squad (Skuadra e FK Apolonisë Soccerway, 28 Shkurt 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]