KF Besiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Të dhëna mbi klubin sportiv
Themelimi 1995
Adresa

Telefon
Fax
Kryesia
Menexher Selatin Vokkri
Anëtarë Bylbyl Sokoli(Trajner)
Ngjyrat e klubit Gjelber dhe Kalter
Reparti i ekipit të futbollit
Kategoria Superliga e Kosoves(Kat.1)
Stadiumi Stadiumi i Qytetit(2000vende)
Drejtori repartit
Shefi stërvitjes
Veshja sportive
Fusha e saj
Fusha e huaj
Suksese sporti 1x Superliges Kosoves 01/02,
1x Kupa e Kosoves 01/02
Sezoni sportiv Vendi 9 Superliga (Kat.1)
Internet
Internet
E-Mail

KF Besiana është klub futbollistik nga Podujeva dhe merr pjesë në Superligën e Kosovës në futboll. KF Besiana në vitin 2002 është shpallur kampione e Kosovës.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Besiana u formua ne vitin 1995. Në sezonin 2001/02 u shpall kampione e Kosovës në futboll si dhe fituese e Kupës së Kosovës dhe Superkupës së Kosovës. Gjate sezonit 2001/02 barrën kryesore e mbajti ky formacion Qosa, Hoxha, Avdyli, Statovci, Kurti, Oguta, Islami, Arifi, Vokrri (Aliu), Rrahmani, dhe Munishi.

Disa nga futbollistet që barten barrën kryesore të Besianës nder vite :

Bejtush Bejta, Arsim Durmishi, Elvis Osmani, Ynall Duraku, Shefqet Kurti, Xhevat Kurti, Bedri Behrami, Bekim Behrami, Ilir Izmaku, Erdin Hashani, Vyrty Hashani, Valon Mjekiqi, Burim Hashani, Driton Vokshi, Enis Aqifi, Baki Bulliqi, Burim Murseli, Kushtrim Munishi, Visar Aliu, Bekim Isufi, Faruk Nazifi, Sabri Osmani, Ismet Ramushi, Agron Istrefi, Astrit Hyseni, Ndrec Komani, Filip Koci, Kristian Nushi, Blerim Azizi, Shpetim Babaj, Dukagjin Zefi, Erkan Sylejmani, Fadil Ademi, Suad Pertinac, Sadik Rrahmani, Suad Keqi, Eroll Salihu, Adil Vokrri, Eroll Konushevci, Driton Rrahmani, Driton Islami, Ahmet Haliti, Ekrem Avdyli, Masar Qosa, Labinot Qosa, Faruk Statovci, Bekim Visoka, Artan Tahiri, Vellaznim Visoka, Ahmet Cerovic, Adis Mehovic, Adnan Nuradinovic, Emir Ragipovic, Ahmet Ahmetovic, Elvedin Hajkovic, Chijoko Declan, Emannuel Ojekwu, Tielen Oguta, Emiliano Rrodhaj, Ervis Osmani, Adem Bakia, Ylber Aliu, Bashkim Arifi, Jeton Elezi, Jeton Mehmeti, Vullnet Emini, Burhan Emerllahu, Bujar Islami, Arsim Plepolli, Ardian Shehu, Fitim Hoxha, Blerim Haxholli, Emin Bajrami, Gezim Sadriu, Bujar Blakqori etj.

Trofetë e mëdhenj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1.Florım Potera
 • 2. Drıton Vokshı 08.20.1981 mbrojtes
 • 3. Filip Koci 10.03.1976 mbrojtes
 • 5. Kujtim Kutllovci 01.05.1985 mbrojtes
 • 7. Përparim Buzaku 06.25.1974 mesfushor
 • 8. Ervis Osmani 07.28.1981 mesfushor
 • 9. Adem Bakiu 05.15.1976 sulmues
 • 10. Bujar Blakçori 02.04.1985 mesfushor
 • 11. Ismet Ramushi 11.16.1979 sulmues
 • 13. Ilir Sekiraça 01.20.1985 mesfushor
 • 14. Adnan Murati 19.11.1993 sulmues
 • 15. Driton Mahmuti 04.03.1985 mbrojtes
 • 16. Ojukwu Ikechukwu 03.26.1981 mesfushor
 • 17. Ali Haxhiu 12.15.1978 mesfushor
 • 18. Driton Potoku 23.11.1980 mesfushor
 • 19. Burim Sadiku 07.25.1985 mesfushor
 • 6. Bekim Isufi - mesfushor
 • 23. Ilir Izmaku 05.17.1983 mesfushor
 • 24. Jeton Mehmeti 05.17.1985 mbrojtes
 • 25. Ahmet Haliti 1 Tetor 1989 mesfushor
 • 12. Driton Ibrahimi - 23 Mars 1986 portier
 • 21. Chijoko Declan - sulmues
 • 20. Burim Sadiku - mesfushor
 • 22. Bejtush Bejta -mesfushor

Trajneri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetrajneri i këtij klubi quhet Selatin Vokrri ndërsa ndihmës trajner janë Idriz Mehmeti dhe Shaban Hajdari.

Rezultate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy ndeshje miqësore ndërkombëtare të KF Besiana :

 • KF Besiana 2-0 Olimpija (Sarajevo)
 • KF Besiana 0-2 Genclerbirligi

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]