KF Elbasani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Elbasani
Elbasani.jpg
Pseudonimi(et)Tigrat verdh e blu
Themeluar1913
StadiumiElbasan Arena
Nxënësia12,500 vende
PronariFlamuri Arben Laze
LigaKategoria e Parë
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Klubi shqiptar futbolli i themeluar më 1913 si rrjedhë e bashkimit të dy skuadrave nga Elbasani: "Përparimi" dhe "Afërdita". Skuadra elbanase hyri në ligën e parë të FSHF-së ë 1930 ndërsa më 1932 ndryshon emrin në "KS Skampa" të cilin e barti deri në vitin 1939. Nga ky vit është i njohur si "KS Bashkimi". Më 1949 pas Luftës së Dytë Botërore skuadra është e njohur me emrin "Elbasani" deri në vitin 1950 ku nga sistemi i atëhershëm i vë emrin "Puna Elbasan", pastaj më 1958 "KS Labinoti Elbasan". Më 1991 i rikthehet emri i vjetër "KS Elbasani", ndërsa nga viti 1997 klubi i futbollit pavarësohet nga klubi i sportit dhe thirret KF Elbasani.

"KF Elbasani" është dy herë kampion i ligës superiore Shqiptare dhe deri më tani ka fituar dy trofe të kupës kombëtare dhe një herë Superkupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit Evropian ka marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, në Kupën UEFA si dhe në kupën Ballkanike.

Kupat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KOMPETICIONI TOTALI
Superliga 2
Kategoria e parë 1
Kupa e Shqipërisë 2

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitorja më e thellë ndërkombëtare:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 11/07/2006, Elbasan 1-0 Ekranas, Elbasan

Humbjet më të thella ndërkombëtare:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 18/07/2006, Ekranas 3-0 Elbasan, Panevezys
  • 03/10/1984, Lyngby 3-0 Elbasan, Lyngby
  • 19/09/1984, Elbasan 0-3 Lyngby, Elbasan

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 14 Shkurt 2016
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
3 Flag of Albania.svg Mb Eugen Bualli
4 Flag of Albania.svg Mf Jurgen Dosti
5 Flag of Albania.svg Mb Jurgen Lleshi
8 Flag of Albania.svg Mf Mateos Toçi
9 Flag of Albania.svg Sm Shamet Luta
10 Flag of Albania.svg Sm Ornald Tafani
11 Flag of Albania.svg Mf Emiljano Shehaj
11 Flag of Albania.svg Sm Andi Mahilaj
12 Flag of Cameroon.svg Pt Joseph Leke Asong
12 Flag of Albania.svg Pt Eduart Myftarago
13 Flag of Albania.svg Mb Amarildo Beqiri
13 Flag of Albania.svg Sm Ertigen Hoti
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14 Flag of Italy.svg Sm Kristal Abazaj
15 Flag of Albania.svg Mf Endri Duka
16 Flag of Albania.svg Mf Fjoldi Vllahi
16 Flag of Albania.svg Mf Jurgen Peqini
17 Flag of Albania.svg Mf Ganiol Kaçuli (Captain)
18 Flag of Albania.svg Mf Arsen Kasa
19 Flag of Albania.svg Mb Holker Suvarija
30 Flag of Albania.svg Mb Amarildo Mema
32 Flag of Albania.svg Sm Roxhers Topuzi
27 Flag of Albania.svg Mb Dejvi Bilali
44 Flag of Albania.svg Mf Leodor Bërdufi
77 Flag of Albania.svg Pt Daniel Kalemani

Lojtarët me më shumë ndeshje ndërkombëtare:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Safet Osja (ALB)
  • Klevis Dalipi (ALB)
  • Elvis Kotorri (ALB)
  • Arlind Norra (ALB)


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]