Jump to content

KF KEK

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

KF KEK është klub futbollistik nga Kastrioti dhe merr pjesë në Superligën e Kosovës. Emri KEK është shkurtesë për Korporata Energjetike e Kosovës, e cila e sponsorizon këtë ekip.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi futbollistik KEK është pasardhës i klubit të vjetër të Kastriotit. Klubi i vjetër ka qenë kampion i Kosovës dhe pjesëmarrës në ligën e dytë federative të Jugosllavisë. Pas përfundimit të luftës në vitin 1999 KF KEK i filloi garat në kategorinë e dytë të futbollit, që asokohe quhej Liga e Dytë e Kosovës. Gjatë sezonit 2002/03 KF KEK nën udhëheqjen e Bylbyl Sokolit u shpall kampion i kategorisë së dytë (Liga e Dytë) dhe hyri në kategorinë e parë (Liga e Parë) të futbollit në Kosovës.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi si dhe objektet e tjera percjellëse të KF KEK quhen "Agron Rama" dhe ndodhen në Kastriot. Tribunat për shikues janë prej betoni dhe kanë hapsirë për 10.000 shikues. Gjithashtu stadiumi i KF KEK ut ka edhe 2 fusha perciellese ku njera prej tyre ka edhe ndroqimin me reflektor gje qe e ben ket ekip ekipin me infrastrukturen me te mir ne Kosove.

Trofetë e mëdhenjë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]