KF Pelister

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

KF Pelister është një klub futbolli maqedonas me bazë në qytetin e Manastirit, Maqedonia e Veriut. Ata aktualisht janë në garë në Ligën e Parë të Maqedonisë .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Pelister, është formuar në vitin 1945. Në vitin 1946 fituan titullin rajonal të Manastirit dhe po atë vit u bashkuan me Rabotnikun. Ata fituan titullin e Manastirit në vitin 1950 dhe 1951 përsëri. Në atë kohë lojtarët më me ndikim ishin: Georgievski, Dimitrovski, Petrovski, Naumovski, Lazarevski, Shekerxhievski, Avramovski, Nestorov dhe Eftimovski.

Klubi fokusohet shumë te lojtarët e rinj nga rajoni i Manastirit me një zhvillim të fuqishëm të talenteve. Gjorgji Hristov, Dragi Kanatlarovski, Toni Micevski, Nikolçe Noveski, Toni Savevski dhe Mitko Stojkovski janë disa nga banorët e famshëm të Manastirit që kanë filluar karrierën e tyre me klubin. Prandaj, Pelisteri njihet si fidanishtja e lojtarëve të rinj dhe të talentuar që janë larguar dhe kanë shkuar për të pasur suksese në klube të ndryshme në Maqedoni dhe jashtë saj. [1]

Evolucioni i kreshtës së Pelisterit

Rivalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivali kryesor i klubit është FK Vardar nga Shkupi ; ndeshjet e tyre quhen derbi i përjetshëm i Maqedonisë. Rivalë të tjerë të rëndësishëm janë FK Pobeda (Derbi i Pellagonisë), FK Rabotnički (një nga rivalitetet Shkup-Manastir); dhe klube të tjera me prejardhje shqiptare (kryesisht FK Shkëndija dhe FK Shkupi).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Najdobrite nadeži i natamu se od Bitola". Makedonski Sport (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-03-07.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]