Kosova është Serbi (Slogan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga KOSOVO IS SERBIA)
Jump to navigation Jump to search

"Kosova është Serbi" (serbisht: "Косово је Србија"), është një parullë që doli më 2004,[1][2] si një reagim i disa serbëve ndaj pavarësisë së paralajmëruar të Kosovës, e cila ndodhi në 17 shkurt 2008.[3] Parulla është përdorur në një seri protestash të dhunshme kundër vendeve perëndimore dhe ambasadave të tyre në Beograd.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Protest u organizaciji Vlade Srbije". B92 (në serbisht). 19 mars 2004. Marrë më 24 janar 2010.
  2. ^ "Pomozite Srbima!". Glas Javnosti (në serbisht). 19 mars 2004. Marrë më 24 janar 2010.
  3. ^ Spaić, Tamara (22 shkurt 2008). "Kosovski zavet". Blic (në serbisht). Marrë më 24 janar 2010.