Kaçamaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaçamak i shërbyer me kos e erëza

Kaçamaku është një gatim që bëhet me miell misri të zier me ngadalë me ujë të vluar deri sa të trashet dhe mandej përvëlohet me yndyrë. I njohur ndryshe edhe si qull, skrop, pulendër, (h)arapash (tr. arap aşí "gjellë arapi"), mëmëlige, bishtalug, kolash, përvëlak, bagdár.[1]

Kaçamak i shpisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 465.