Kafenetë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kafenetë, bazuar në literaturën e gjertanishme, kafenenë e parë në Gjilan, në kohën osmane, e kishin hapur Maskatarët-cincarë nga qyteti i Velesit(Kyprili) të Maqedonisë. Ata fillimisht kishin hapur një furrë të bukës, nga e cila kishin pasur fitim të mirë dhe pastaj e hapin edhe kafenenë në qendër, afër urës, në të majtë të lumit Mirusha. Për të ardhur myshterinjtë në kafenenë e tyre, ata kishin ndërtuar një urë prej druri, e cila e mori emrin e themeluesve dhe njihet si Ura e Maskatarit. Vizitorët të parë të kafenesë ishin policë, oficerë e ushtarë osmanë dhe kalimtarë të rastit.[1]

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Selmani, Aliriza (2015). Gjilani Qendër e Anamoravës. Gjilan: Pika 5A. ISBN 978-9951-621-04-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)