Kaido

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kaido i Bishave ((百獣のカイドウ Hyakujū no Kaidō) është personazh në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është gjeneral-guvernator i Piratëve të Bishave dhe ishte një nga Katër Perandorët që sundoi mbi Botën e Re.

Dikur një fëmijë ushtar premtues në shërbim të Mbretërisë së Vodkës dekada më parë, Kaido u thirr kundër dëshirës së tij nga Marinarët, por arriti të arratisej dhe të fillonte një karrierë në piraterinë. Ai u ftua nga Edward Newgate për t'u bashkuar me grupin legjendar Piratët e Rocks si nxënës,[1] ku u takua dhe u miqësua me Charlotte Linlin. Gjatë Incidentit të Luginës së Zotit, kur Piratët e Rocks u rrëzuan, Linlin i dha Kaidos frutin e rrallë mitik Zoan, Fruti i Peshkut, Modeli: Seiryu. Më pas ai vazhdoi të formonte ekuipazhin e tij dhe ta ndërtonte atë në një forcë të fuqishme ushtarake të vendosur për të sfiduar Qeverinë Botërore.

Pasi u ftua në Vendin Wano nga Kurozumi Higurashi, Kaido bashkoi forcat me shogunin e Vendit Wano, Kurozumi Orochi, dhe pushtoi Onigashima si bazën e tij. Pas një përpjekjeje të dështuar nga Oden Kozuki dhe Nëntë Këllëfët e Kuq për ta rrëzuar atë, ai vazhdoi të grumbullonte fuqi ushtarake në Vendin Wano për 20 vjet përpara se të vendoste të asgjësonte Orochi dhe të vazhdonte me planin e tij për Projektin e Ri Onigashima. Plani nuk u realizua kurrë, megjithatë, pasi Onigashima u sulmua nga Aleanca Ninxha-Piraëe-Mink-Samurai në të njëjtën natë dhe Piratët e Bishave u mundën përfundimisht. Pas humbjes së Kaidos nga duart e Luffy, Gazeta Ekonomike Botërore publikoi një listë të re të Katër Perandorëve, me Kaido që nuk përfshihej më në mesin e tyre.[2]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaidou është një luftëtar i pamëshirshëm, agresiv dhe i sigurt, i cili nuk humbet kurrë një mundësi për të fituar një avantazh në luftë. Ai vuan nga periudha apatie dhe mërzie, duke mbajtur një ndjenjë të përgjithshme shqetësimi për shumicën e gjërave, duke përfshirë vetë natyrën e botës dhe jetën e tij dhe të vartësve të tij. Ai mban një prirje të vrenjtur me pak kënaqësi dhe eksitim në jetën e tij dhe është vazhdimisht duke vrenjtur vetullat shumicën e kohës. Si i tillë, ai dëshiron eksitim dhe kaos, duke dashur të nisë luftën më të madhe në botë, sepse e ndjeu se ishte shumë e zakonshme. Kjo ishte e vërtetë edhe gjatë fëmijërisë së tij si ushtar nën shërbimin e Mbretërisë së Vodkës, me një Kaido të ri që mezi tregonte interes për ndonjë gjë jashtë luftimeve të vazhdueshme.

Kaido me sa duket ka pasur gjithmonë probleme me botën në të cilën jetonte, veçanërisht me njerëzit që e qeverisnin atë, autoritetin e të cilit ai nuk e respektonte për shkak të bindjeve të tij se vlera e vërtetë e dikujt mund të matej vetëm në fushën e betejës. Në të kaluarën, Kaido dikur besonte se vetëm ai mund ta ndryshonte botën, gjoja në një përpjekje për të imituar Joy Boy dhe legjendën e tij; megjithatë, Kaido ka pranuar se metodat e tij dhe qëllimi i përgjithshëm përfunduan shumë më ndryshe. Megjithatë, Kaido mbetet kurioz për Joy Boy dhe nëse dikush tjetër është në gjendje të marrë mantelin e tyre. Ai gjithashtu mendon se Joy Boy mund të jetë personi i vetëm që mund ta rrëzojë atë ndonjëherë.

Pamaturia e Kaidos, së bashku me paaftësinë e tij të dukshme për të vdekur nga ndonjë metodë ekzekutimi, e ka bërë atë të bëjë tentativën për vetëvrasje si hobi të tij.[3] Kaido në përgjithësi ka një pikëpamje shumë pozitive për vdekjen, duke menduar se është momenti kur një person arrin lavdinë e vërtetë. Si i tillë, ai admiron ata që vdesin duke luftuar deri në fund, si Gol D. Roger, Edward Newgate dhe Oden Kozuki dhe e pranon ndikimin që ata përfundojnë duke shkaktuar në ato momente.[4] Kaido emocionohet kur lufton me armiqtë, të cilët në të vërtetë mund të qëndrojnë me të në një luftë, megjithëse ai gjithashtu ndjen zhgënjim të jashtëzakonshëm kur ata nuk arrijnë ta mposhtin atë.[5]

Kaidou është një pijanec i rëndë që i pëlqen të pijë sake, gjë që bën që disponimi i tij të ndryshojë në mënyrë të çrregullt kur deh. Për shembull, ai shpejt kaloi nga të qenit melankolik për shkak të paaftësisë së tij për të shtuar numrin e Gifters së tij dhe për të përmbushur ëndrrën e tij për të pasur një ekuipazh të përbërë vetëm nga përdoruesit e Devil Fruit, në u bë i zemëruar dhe i dhunshëm, duke rrahur brutalisht vartësit e tij dhe duke sharë Luffy dhe Law. Ndërsa i dehur, Kaidou mund të bëhet më shkatërrues rastësisht pasi ai përfundon duke u kujdesur pak për rrethinën e tij, në dëm të ekuipazhit të tij dhe operacioneve të tyre. Në fakt, Kaidou është një pirës kaq i zakonshëm saqë nuk i pëlqen të jetë i matur në çdo moment. Ndryshimet e tij të humorit të dehur janë shfrytëzuar edhe në betejë përmes një stili të veçantë luftimi të njohur si Shuron Hakke, i cili, me pranimin e vetë Kaidou, përdoret vetëm për kundërshtarët që i japin atij një sfidë.

Kaido është shumë i mërzitur nga numri i njerëzve të aftë për Ambicien e Pushtimit, duke thënë se bota nuk ka nevojë për kaq shumë njerëz që mund ta përdorin atë.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si dikur një nga Katër Perandorët, Kaido është një nga katër piratët më të fortë të gjallë, i njohur si "Krijesa më e fortë në botë". Veçanërisht, ai ka një shpërblim prej 4,611,100,000 beli,[6] që është aktualish shpërblimi më i lartë se çdo piratë tjetër, tejkaluar nga shpërblimet e Mjekërrbardhi dhe Gol D. Roger.

Kaido u përpoq të merrte jetën e Mjekërrbardhit, diçka që shumë pak do të guxonte, dhe më pas pati një takim me Shanks. Kur Gecko Moria ishte i ri, Kaido e mposhti atë dhe vrau të gjithë ekuipazhin e tij. Pesë Pleqtë përmend Kaidon si një nga disa piratë që mund ta ndalon Mjekërrziun.[7] Aftësia e tij u njoh edhe nga Charlotte Linlin, një tjetër Yonko, e cila nuk mundi të arrij ta kuptoj idenë e Monkey D. Luffy për ta mposhtur Kaidon.

Kur Trafalgar Law bëri një aleancë me Kapelat e Kashtes, ai spekuloi se edhe me aleancë, probaliteti për ta mposhtur Kaidon ishte 30%. Kaido mundi Eustass Kidd, një nga antarët e Gjeneratës së Keqe, një piratë me shpërblim prej 470,000,000 beli, me lehtësi.

Ai mundi Luffy me një goditje pas shumë goditjeve të fuqishme të Luffy (në modën e tij Marshi i Katërt) dhe nuk mori asnjë dëmtim, dhe ishte në gjendje të çohet shumë shpejtë. Ai është gjithashtu në gjendje të përplaset në mënyrë të barabartë me Big Mom, siç tregohet nga forca e përplasjes së tyre duke qenë mjaft e fortë për të ndarë qiellin në dysh, i cili është i ngjashëm me përplasjen midis Mjekërrbardhit dhe Shanks dhe për ta luftuar atë në mënyrë të barabartë për dy ditë pa pësuar dëmtime.

Si perandorët tjerë, Kaido ka shumë vartës dhe piratë që u bashkuan me të. Pas bashkimit me Caesar Clown dhe Donquixote Doflamingo, Kaido krijoi një ushtri prej 500 përdorues të frutave të detit të llojit Zoan, të njohur si Gifters.[8]

Kaido poasedon qëndrueshmëri mbinjerëzore dhe kjo bëri që ai të mos jetë në gjendje të vdes. Ai është kapur dhe torturuar 18 herë, dhe njerëzit aq të fuqishëm sa Marinsat dhe Yonko të tjerë kanë tentuar ta ekzekutojnë atë 40 herë, por të gjitë dështuan sepse çdo armë e ekzekutimit u shkatërrua kur u përdor mbi të. I vetëm rast kur përjetoi dhimbje ishte kur Oden Kozuki e lëndoi atë, duke i jepur gërvishtjen e vetme në trupin e tij.[9] Gjatë bastisjes në Onigashima, Nëntë Këllëfet e Kuq ishin në gjendje t'i shkaktonin atij dëm të konsiderueshëm përmes punës në ekip dhe forcës dhe aftësive të tyre të përmirësuara, megjithëse jo në të njëjtën masë si Oden.

Kaido është jashtëzakonisht i shpejtë pavarësisht nga madhësia e tij masive, siç tregohet kur ai kaloi Luffy në një çast ndërsa e sulmonte atë.[10]

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido ka ngrënë frutin e peshkut, modeli: Seiryū, një lloj i Zoanit mitik, që e lejon atë të transformohet në dragon lindor.[11] Në këtë formë, ai është i aftë të lëvizë nëpër ajër duke krijuar re të quajtura Retë flakërues (焔 雲 Homuragumo)[12] dhe duke i përdorur ato si mbështetëse. Këto re mund të përdoren gjithashtu për të ngritur objekte të tjera, apo edhe toka të mëdha si Onigashima. Ai gjithashtu mund të lëshojë shpërthime shkatërruese zjarri nga goja e tij, të cilat mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme, nëse jo plotësisht të shfarosura, një zonë ose strukturë të madhe. Përveç zjarrit, Kaido duket të jetë i aftë të lëshojë elementë të tjerë të tillë si shpërthimet e rrufesë nga gjëmimi dhe era që bëhet predha e padukshme e tehut të ajrit nga goja e tij, e aftë të presë lehtë mishin dhe kockat. Kaido ka zotëruar fuqitë e tij të frutit të detit në atë pikë që ai mund të ketë qasje në disa nga aftësitë e tij drakonike pa pasur nevojë të transformohet, të tilla si gjenerimi i reve të flakës për të ngritur në det Onigashima.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido është një nga disa persona që mund të përdorë tre lloje të Hakit. Law tha se ai nuk mund ta lëvizë Kaidon brenda "Dhomës" së tij pasi Haki i tij është shumë i fortë.[13]

Haoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido posedon Ambicien e Pushtimit, i cili u pa për herë të parë kur u përplas me një tjetër përdorues të Ambicies së Pushtimit, Big Mom, duke krijuar valët tronditëse që shfaqen kur përplasen dy përdorues.[14] Ai është gjithashtu në gjendje të zbarkoj Ambicien e tij të Pushtimit në kanabo e tij, i cili nënkuptohet nga rryma të hollë si rrufeja të energjisë së errët që buron nga arma e tij. Kjo e lejon atë të rrisë në mënyrë dramatike fuqinë e tij të sulmit si një shtesë e forcës së tij natyrore fizike dhe Ambidies së Armatimit; kjo shkallë e forcës e ka lejuar atë të godasë shpejt piratët e fuqishëm si Luffy, Zoro dhe Law pa ndjenja me vetëm një ose dy goditje.

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido është një përdorues jashtëzakonisht i fuqishëm i Ambicien e Armatimit, të cilin ai është i aftë ta zbarkoj në kanabon e tij. Në betejën në Onigashima, Ambicia e tij e Armatimit ishte aq i fortë sa të dëmtonte Luffy i cili i ngurtësoi të dy krahët. Ai është i aftë të shfrytëzojë zbatimin e përparuar të projeksionit të Ambicies së tij të Armatimit nga kanabo i tij, duke e lejuar atë të godasë kundërshtarët shumë metra para tij me një fuqi shkatërruese pa pasur nevojë për të bërë kontakte të drejtpërdrejta, dhe fuqia e sulmit mund të rritet më tej nëse kanabo është i mbarsur me Ambicien e Pushtimit.

Kenbunshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido posedon Ambicien e Vëzhgimit, gjë që ai e demonstroi për herë të parë kur ndjeu "zërat" e supernovave pas sulmit shkatërrues kombinuar me Big Mom që i mundësuan atij të tregonte se ishin ende gjallë. Në një rast të rrallë kur ai përballet me një sulm që do ta dëmtojë atë, Kaido mund të përdorë gjithashtu këtë Haki për ta ndihmuar atë të shmanget.[15]

Armët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido mban një kanabō me thumb. Duke e përdorur atë në lidhje me forcën e tij të jashtëzakonshme fizike, ai mund të dërgonte një person të fluturonte larg dhe t'i plagosë rëndë me një goditje të vetme. Kaido e përdori ndonjëherë për të mposhtur Oden Kozuki, gjë që e bën këtë të fundit të plagosur rëndë dhe të bërë pa vetëdije. Ai gjithashtu e përdori atë për të mposhtur Luffy në formën e tij Boundman të forcuar me Ambicien e Armatimit, duke thyer fuqinë e jashtëzakonshme mbrojtëse dhe madje e dërgoi atë të fluturonte larg, duke e lënë atë pa ndjenja.[16] Kaido ka kanabōn e tij që kur ai ishte një nxënës i Piratëve Rocks.

Shuron Hakke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke konsumuar alkool, Kaidou është në gjendje të hyjë në një gjendje të quajtur Shuron Hakke (fjalë për fjalë "Tetë Trigramet e Dragoit Sake"). Në këtë gjendje, lëvizjet e tij bëhen më të paparashikueshme, ai kalon me shpejtësi midis formave të tij Zoan dhe Haki i tij bëhet më i fortë. Gjendja e Shuron Hakke ka mënyra të ndryshme bazuar në ndryshimet e humorit të tij të dehur.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaido lindi në Grand Line 59 vjet më parë. Ai banoi në Mbretërinë e Vodkës si fëmijë, e cila pushtoi dhe plaçkiti qytete të tjera në mënyrë që të mund të përballonte anëtarësimin në Qeverinë Botërore, dhe u konsiderua ushtari më i fortë i saj deri në moshën 10-vjeçare. Tre vjet më vonë, Kaido filloi të vinte në dyshim këtë sistem dhe mbreti, duke mos ditur se çfarë të bënte me të, vendosi ta shiste atë te marinsat në këmbim të së drejtës për të marrë pjesë në Levely tjetër. Megjithatë, Kaido u arratis nga luftanija që e mbante dhe menjëherë mori një shpërblim prej 70,000,000 beli. Kaido e lejoi veten të kapej shumë herë më pas për të ngrënë ushqimin në luftanijet, duke u arratisur me lehtësi sapo të ngopesh.

44 vjet më parë, në moshën 15 vjeçare, Kaido ishte në Hachinosu me piratë të shumtë në luftime kur ai u ftua nga Edward Newgate për t'u bashkuar me Piratët e Rocks, nën komandën e Rocks D. Xebec. Pasi u regjistrua si nxënës, Kaidou krijoi një lidhje të ngjashme me vëllanë ose motrën me një shokun e ekuipazhit, Charlotte Linlin, dhe u tregua se ishte një forcë dominuese e grupit. 38 vjet më parë, Piratët e Rocks u përleshën me Gol D. Roger dhe Monkey D. Garp në Luginën e Zotit dhe u mundën, duke rezultuar në shpërbërjen e ekuipazhit. Në ditën kur ranë Piratët e Rocks, Linlin i dha Kaidos frutin e peshkut, modeli: Seiryu, duke e vënë atë në borxhin e saj, të cilin ajo e konsideroi të jetë një borxh i përjetshëm.

Që kur u bë pirat, ai ishte mundur shtatë herë dhe ishte kapur tetëmbëdhjetë herë nga Marinsat dhe anëtarët e tjerë të Katër Perandorëve. Gjatë kapjeve të përmendura, Kaido u torturua vazhdimisht dhe iu dha dënimi me vdekje dyzet herë. Sidoqoftë, asnjë metodë ekzekutimi nuk ishte efektive për të dhe Kaido arriti të fundosë nëntë anije masive të burgut që e mbajtën atë. Të paktën 33 vjet më parë, Kaido filloi të rekrutojë ekuipazhin e tij.

Kaido nuk ishte i njohur më parë si piratë i fuqishëm deri pas ekzekutimit të Roger. Ai, së bashku me Shanks, Edward Newgate dhe Big Mom u bënë të njohur si Katërt Perandorët.

28 vjet më parë, Kurozumi Higurashi iu afrua Kaidos me një ofertë territori për të ndërtuar fabrika armësh në një komb të njohur për mjeshtrit e tij të aftë, duke e lejuar atë të rrisë fuqinë e tij më tej. Kaido u pajtua me këtë dhe filloi të pushtonte Vendin Wano sapo i afërmi i Higurashit, Kurozumi Orochi, kishte marrë kontrollin e shogunatit; në këmbim të aftësisë për të rritur ndërmarrjen e tij të armëve, Kaido shërbeu si një mbrojtës për Orochi. Pikërisht në këtë kohë Kaidou pati një djalë të quajtur Yamato, i cili në fakt lindi si vajza e tij. Yamato më vonë i tha atij se donte të bëhej Oden, dhe Kaido e rrahu në përgjigje. 25 vjet më parë, Kaido u përball me Oden Kozuki në kështjellën e shogun pasi ky i fundit tentoi të vriste Orochi. Kaidou dhe Orochi më pas bënë një marrëveshje me Oden. Nëse Oden do të kërcente lakuriq në Kryeqytetin e Luleve një herë në javë, qytetarët do të kurseheshin. Ata gjithashtu premtuan se do të largoheshin nga Wano pas pesë vjetësh. Më pas, Kaidou fluturoi mbi kështjellën e shogun në formën e tij të dragoit.

23 vjet më parë, Kaido luftoi me Gecko Moria në rajonin Ringo të Vendit Wano dhe e mundi atë. Megjithëse detajet e betejës nuk dihen, Moria humbi të gjithë ekuipazhin e tij.

20 vjet më parë kur Oden dhe nëntë mbajtësit e tij ishin duke shkuar për në Onigashima, Kaido dhe ekuipazhi i tij u ndeshën me ta në rajonin Udon. Në betejën pasuese, Oden arriti të plagos Kaido. Sidoqoftë, kur Oden u shpërqendrua nga Higurashi Kurozumi i cili u maskua si Momonosuke dhe u shir se ishte peng, Kaido e goditi atë.

Pasi Oden u ekzekutua, Kaido sulmoi dhe dogji Kështjellën Oden para se të ktheheshin mbajtësit e Oden. Ai i tha Momonosuke se babai i tij ishte një i pa mend dhe vrau nënën e tij përveç babait të tij. Kaido gjithashtu arriti të fitojë posedimin e një Road Poneglyph, një nga katër poneglyphs që kur deshifrohet mund të zbulojë vendndodhjen e Laugh Tale.

Dhjetë vjet më parë, mbështetësit e Familjes Kozuki u mblodhën për të organizuar një rebelim masiv para kthimit të mbajtësve të Oden, Kaido personalisht ndërhyri dhe masakroi brutalisht një shumicë të rebelëve së bashku me familjet e tyre. Në një moment pasi pushtoi Wano, Kaido gjithashtu u përball me hajdutin Shutenmaru.

Rreth 3 deri në 4 vjet më parë, Kaidou dhe vartësit e tij kryesorë ishin larg nga Onigashima në një ekspeditë. Piratët Spade pushtuan për shkak të kësaj periudhe kohore. Kur Kaido u kthye, ai u tërbua kur gjeti statujën e tij të dragoit të shkatërruar.

Dikur brenda katër viteve të fundit, Kaido filloi të bashkëpunonte me Shichibukai Donquixote Doflamingo dhe shkencëtarin mashtrues marinar Caesar Clown për të krijuar një ushtri të përdoruesve artificialë të frutave të detit Zoan, përmes SMILE.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, zëri i tij bëhet nga Tesshō Genda.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Oni të kuq duke mbajtur kanabō
 • Së bashku me Big Mom, kur Kaido u përmend nga Garp fytyra e tij ishte ndryshje nga ajo që është tani.
 • Kaido u frymëzua nga Oni, një lloj i fantazmës në mitologjinë japoneze, përfshirë brinjtë, lartësinë, armën e quajtur kanabō.
  • Vendi ku qëndron Kaido, Onigashima (fjalë për fjalë ishulli i oni) është bazuar në përrallën japoneze Momotarō, i cili sipas përrallës së thënë, kur ishte pjekur në adoleshencë, shkoi për të mposhtur një bandë oni që banonte në një ishull me emrin e përmendur.
 • Personazhi i Kaido ka ngjajshmëri me oni e mitologjisë japoneze, Shuten-dōji.
  • Shuten-dōji ishte një oni gjigant dhe i fuqishëm dhe udhëheqës i një bande.
  • Shuten-dōji kishte etje të pakrahasueshme për sake (pije alkoolike japoneze) dhe pasi të bëhej oni shpesh do të shkonte në tërbime të dehur, të ngjashëm me personalitetin e tij të dehur të Kaidos.
 • Renditja e Kaido si kreu i Piratëve të Bishave quhet "guvernator-gjeneral" (総 督 sōtoku). Në një kontekst japonez, një term i tillë mund t'i referohet disa komandantëve ushtarakë që ishin aktivë në Japoni nga Bakumatsu deri në epokën e hershme të Meiji. Për më tepër, nga viti 1910 deri në 1945, Korea e administruar nga Japonia kishte një guvernator-gjeneral, ashtu si edhe Tajvani i administruar nga Japonia midis viteve 1895 dhe 1945.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Kapitulli 957 dhe Epizodi 958
 2. ^ One Piece Kapitulli 1053
 3. ^ One Piece Kapitulli 795 dhe Epizodi 739
 4. ^ One Piece Kapitulli 994 dhe Epizodi 1006
 5. ^ One Piece Kapitulli 1013
 6. ^ One Piece Kapitulli 957
 7. ^ One Piece Kapitulli 594 dhe Epizodi 511
 8. ^ One Piece Kapitulli 698 dhe Epizodi 625
 9. ^ One Piece Kapitulli 953
 10. ^ One Piece Kapitulli 923 dhe Epizodi 915
 11. ^ One Piece Kapitulli 921
 12. ^ One Piece Kapitulli 921 dhe Epizodi 912
 13. ^ One Piece Kapitulli 1009
 14. ^ One Piece Kapitulli 951
 15. ^ One Piece 1009
 16. ^ One Piece Kapitulli 923 dhe Epizodi 915