Kalaja e Ambras

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kështjella Ambras ( gjermanisht: Schloss Ambras Innsbruck ) është një kështjellë e Rilindjes dhe pallati ndodhet në kodrat mbi Innsbruck, Austri. Kalaja e Ambras është 587 metres (1,926 ft) mbi nivelin e detit. [1] E konsideruar si një nga atraksionet më të njohura turistike të Tirolit, Kalaja Ambras u ndërtua në shekullin e 16-të në vend të një kështjelle më të hershme të shekullit të 10-të, e cila u bë selia e pushtetit për Pikat e Andechs . Rëndësia kulturore dhe historike e kështjellës është e lidhur ngushtë me Kryepeshkopin Ferdinand II (1529-1595) dhe ka shërbyer si vendbanimi i tij familjar nga viti 1567 deri më 1595. [2] Ferdinandi ishte një nga koleksionistët më të shquar të historisë së artit. Sovran princër i Tirolit, biri i perandorit Ferdinand I, urdhëroi që kështjellën mesjetare në Ambras të shndërrohej në një kështjellë të Rilindjes si një dhuratë për gruan e tij, Filipine Welser. Humanisti i kulturuar nga Shtëpia e Habsburgut, akomodoi koleksionet e tij me famë botërore në një muze: Koleksionet, ende në Kështjellën e Ulët ndërtuar posaçërisht për atë qëllim muze, e bëjnë Kështjellën Ambras Innsbruck muzeun më të vjetër në botë.

Koleksione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla spanjolle

Ferdinandi II ishte një nga klientët më të rëndësishëm të familjes Habsburg . Ai themeloi koleksionet e famshme të Ambras dhe kishte një muze të ndërtuar për ta në dhomat e "Kalaja e Ulët", e cila u ndërtua sipas ideve më të përparuara të kohës së tij. Të tre Armours dhe Dhoma e Artit dhe mrekullitë janë projektuar dhe përdorur si një muze nga fillimi.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime
  1. ^ "Ambras Castle Elevation and Location". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2020. Marrë më 30 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The History of Ambras Castle". Schloss Ambras. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2013. Marrë më 3 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)