Kalaja e Durrësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja në qytetin e Durrësit
250px
Kulla veneciane në Kalanë e Durrësit
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°18′35″V 19°26′49″L / 41.309617°V 19.446922°L / 41.309617; 19.446922Koordinatat: 41°18′35″V 19°26′49″L / 41.309617°V 19.446922°L / 41.309617; 19.446922
Ndërtuar Shek. V - VI
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 586/4874 (17.03.1948 / 23.09.1971)
Nr. i referencës DR002
Tipologjia Mur rrethues
Kalaja e Durrësit is located in Shqipëria
Kalaja e Durrësit
Kalaja e Durrësit në hartë

Kalaja e Durrësit është një kala e shekullit të V-të e ndërtuar në Durrës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja u ndërtua nga perandori i Perandorisë Bizantine Anastasi I cili ka origjinën nga Durrësi. Në atë kohë, Anastasius e bëri Durrësin një nga qytetet më të fortifikuara në Adriatik. Riparime të mureve janë kryer që prej tërmetit shkatërrimtar të vitit 1273. Mureve mesjetare aktualisht rreth 4.6 metra në lartësi dhe tri hyrjet e disa prej kullave të fortifikimit janë ruajtur në gati një të tretën e gjatësisë fillestare të qytetit kala. Kalaja u përforcuar me disa kulla roje nga Republika e Venedikut dhe gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Perandoria Osmane muret u përforcuar.[1]

Më 7 prill 1939, patriotët shqiptarë luftuan në muret e kalasë fashistët italian që pushtuan Shqipërinë. Në Durrës, një forcë prej vetëm 360 shqiptarë, kryesisht xhandarëve dhe banorë të qytetit, të udhëhequra nga Abaz Kupi, komandant i xhandarmërisë në Durrës, dhe Mujo Ulqinaku, një zyrtar detarë, u përpoq për të ndalur përparimin e italianëve. Të armatosur vetëm me armë të vogla dhe tre automatikë, ata patën sukses në mbajtjen italianët në gji për disa orë deri sa një numër i madh i tankeve të lehta zbarkuan nga anijet detare të këtij të fundit. Pas kësaj, rezistenca zvogëluar dhe brenda pesë orëve Italia kishte pushtuar të gjithë qytetin.[2]

Kalaja është tani një objekt i tërheqjes turistike në Durrës.

Monument[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja në qytetin e Durrësit është një monument i trashëgimisë kulturore, i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "586/4874, (17.03.1948 / 23.09.1971)".[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kalaja e Durrësit, Durrës Guidë
  2. ^ Albania and King Zog: independence, republic and monarchy 1908-1939 Author Owen Pearson Edition illustrated Publisher I.B.Tauris, 2004 ISBN 1-84511-013-7, ISBN 978-1-84511-013-0 p. 444-445
  3. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]