Kalaja e Libohovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Libohovës
Castle of Libohova-4.JPG
Kalaja e Libohovës
Vendndodhja Libohovë, Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Koordinatat 40°01′52″V 20°15′54″L / 40.031°V 20.265°L / 40.031; 20.265Koordinatat: 40°01′52″V 20°15′54″L / 40.031°V 20.265°L / 40.031; 20.265
Ndërtuar 1796 –1798
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886 10.06.1973
Nr. i referencës GJ075
Kalaja e Libohovës is located in Shqipëria
Kalaja e Libohovës
Kalaja e Libohovës në hartë

Kalaja e Libohovës është një monument i trashëgimisë kulturore në Libohovë, rrethi i Gjirokastrës, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri [1].

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky monument është i miratuar me numër "1886 i datës 10.06.1973". Kalaja e Libohovës u ndërtua në vitet 1796 – 1798. Kjo kala ka qenë dhuratë e Ali Pashë Tepelenës për motrën e tij, Shanisha e martuar në Libohovë. Është objekt i vizitueshëm dhe me interes për turistët e apasionuar pas historisë. Kalaja ka katër kulla shumëkëndëshe nëpër qoshet dhe murin që rrethon një sipërfaqe të gjerë, qe është një fortesë me përmasa të konsiderueshme. Kalaja kishte një pozicion strategjik dhe kontrollonte gjithë luginën e Drinos. Zona ku shtrihet qyteti ndahet nga disa përrenj në zona të veçanta shkëmbore në të cilat burojnë ujërat të ftohta të burimeve të Zhepes, te Lozes etj. Në qendër te qytetit ndodhet Rrapi i Libohovës me një vjetërsi e cila llogaritet të jetë mbi 560 vjeçar, një monument i rrallë i natyrës, i cili është i rrethuar nga rrepe të tjerë.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2015. Marrë më 11 tetor 2016.
  2. ^ K.S.Kalaja e Libohovës përgatitet për pritjen e turistëve

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e Libohovës