Kalaja e Libohovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Libohovës
Castle of Libohova-4.JPG
Kalaja e Libohovës
Vendndodhja Libohovë, Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Koordinatat 40°01′52″V 20°15′54″L / 40.031°V 20.265°L / 40.031; 20.265Koordinatat: 40°01′52″V 20°15′54″L / 40.031°V 20.265°L / 40.031; 20.265
Ndërtuar 1796 –1798
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886 10.06.1973
Nr. i referencës GJ075
Kalaja e Libohovës is located in Shqipëria
Kalaja e Libohovës
Kalaja e Libohovës në hartë
Kalaja e Libohovës

Kalaja e Libohovës është një monument i trashëgimisë kulturore në Libohovë, rrethi i Gjirokastrës, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i miratuar me numër "1886 10.06.1973". Kalaja e Libohovës u ndërtua në vitin 1796 –1798. Kjo kala ka qenë dhuratë e Ali Pash Tepelenës për motrën e tij, Shanisha e martuar në Libohovë. Është objekt i vizitueshëm dhe me interes për turistët e apasionuar pas historisë.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 11 tetor 2016. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]