Jump to content

Kalaja e Rosenborgut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Categoria:P84 letta da Wikidata Categoria:P88 letta da Wikidata Categoria:P127 differente su Wikidata Categoria:P149 letta da Wikidata Categoria:P176 letta da Wikidata Categoria:P366 assente su Wikidata Kalaja e Rosenborgut

Categoria:P84 letta da Wikidata Categoria:P88 letta da Wikidata Categoria:P127 differente su Wikidata Categoria:P149 letta da Wikidata Categoria:P176 letta da Wikidata Categoria:P366 assente su Wikidata

Kalaja e Rosenborg ( danez : Rosenborg Slot) është një ndërtesë e Rilindjes e cila eshte vendosur në qendër të Kopenhagës . Ish rezidenca mbretërore sot është shtëpia e Danske Kongers Kronologiske Samling, Muzeu i Koleksionit Mbretëror Danez.

Historia dhe përshkrimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Salla e Kalorësve .
Salla e Kalorësve .
Pamje e kalasë në pranverë me lulëzimin e famshëm të crocuses .
Kurora e Kristianit IV, 1596.

Kalaja u ndërtua si një rezidencë mbretërore me urdhër të mbretit Christian IV të Danimarkës . Sheshi i ndërtimit filloi në 1606 me arkitektin mbretëror Bertel Lange, i modifikuar më vonë nga pasardhësi i tij Hans van Steenwinckel i Ri, kështjella u zgjerua disa herë në tetëmbëdhjetë vjet. Në fakt, punimet e fundit u zhvilluan në 1624 . Kalaja ishte rezidenca e familjes mbretërore deri në 1720 .

Pas mbretërimit të Frederikut IV të Danimarkës, kështjella u përdor si rezidencë e një familje mbretërore vetëm në dy raste të tjera, të dyja ishin jashtëzakonisht të jashtëzakonshme. Hera e parë ishte në 1794 kur Pallati Christianborg u dogj, dhe hera e dytë gjatë Betejës së Kopenhagës në 1801 .

Salla e Kalorësve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në katin e tretë të kalasë është Salla e Kalorësve, e përfunduar në 1624. Fillimisht shërbeu si sallë vallëzimesh, por rreth vitit 1700 u përdor për pritje mbretërore si një sallë banketesh. Vetëm në mesin e shekullit të 19-të ajo mori emrin e saj të tanishëm kur u bë Dhoma e Fronit.

Në mure varen dymbëdhjetë sixhade Gobelins, të porositura nga Christian V, që përshkruajnë Fitoret Mbretërore në Luftën e Scania . Tavani i harkuar me tytë ishte i mbuluar me llaç në shekullin e 17-të dhe tregon stemat e Shtëpisë Mbretërore Daneze, Urdhrin e Elefantit dhe Urdhrin e Dannebrog, si dhe ngjarjet në mbretërimin e Kristianit IV.

Koleksionet Mbretërore Daneze

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja është e hapur për publikun dhe strehon les Danske Kongers Kronologiske Samling, Muzeu i Koleksioneve Mbretërore Daneze, një koleksion i objekteve, pikturave dhe sixhadeve që ilustrojnë kulturën dhe artin e mbretërve danezë nga shekujt 17 deri në 19. Ajo u hap në 1838 dhe tani është në pronësi të shtetit danez.

Veçanërisht kalaja pret bizhuteritë e çmuara daneze të Kurorës, qilimin persian të kurorëzimeve dhe fronin mbretëror. Në përgjithësi, 2.5 milion vizitorë nga e gjithë bota vijnë çdo vit për të vizituar kështjellën.

Kalaja qëndron në mes të kopshteve të bukura të Rilindjes, kopshtet më të vjetra mbretërore në Danimarkë. Ato u krijuan me porosinë e Christian IV sipas skemës së Kopshtit Italian . Sot pjesërisht të shndërruar në një park anglez, ato janë të hapura në verë dhe përfaqësojnë një tërheqje të vërtetë. Ata janë bërë të famshëm për lulëzimin pranveror të Crochi, që rregullohet në modele gjeometrike, duke formuar një qilim karakteristik me ngjyra.

Projekte të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Categoria:Voci con codice VIAF Categoria:Voci con codice ISNI Categoria:Voci con codice LCCN Categoria:Voci con codice GND Categoria:Voci con codice WorldCat Identities Categoria:Voci non biografiche con codici di controllo di autorità