Kallamata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalamata

Kalamata (greqisht: Καλαμάτα [kalaˈmata]) është qyteti i dytë më i populluar i gadishullit të Peloponezit, pas Patras, në Greqinë jugore dhe qyteti më i madh i rajonit administrativ homonim. Si kryeqyteti dhe porti kryesor i njësisë rajonale Mesenia, ajo shtrihet përgjatë lumit Nedon në krye të Gjirit Mesenian.

Sipas regjistrimit të popullsisë nga viti 2011 e gjithë Kalamata me rrethinë kishte 69,849 banorë nga të cilët 62,409 banonin në njësinë komunale të Kalamatas dhe 54,567 në qytet. Kalamata është e njohur si vendi i vallëzimit Kalamatianos dhe ullinjve Kalamata.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]