Kam takuar edhe ciganë të lumtur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Unë madje takova ciganë të lumtur është film jugosllav i vitit 1967 nga regjisori serb Aleksandar Petroviç . Filmi ka në qendër jetën e romëve në një fshat në Vojvodinën veriore, por trajton gjithashtu tema si dashuria, marrëdhëniet etnike dhe shoqërore. Krahas Bekim Fehmiu, Olivera Vučo, Bata Živojinović dhe Mija Aleksić, filmi paraqet një grup aktorësh romë që flasin gjuhën rome . Kam takuar edhe ciganë të lumtur konsiderohet si një nga filmat më të mirë të Valës së Zezë në kinemanë jugosllave . 

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protagonist, Beli Bora Perjar ( Bekim Fehmiu ), është një cigan simpatik. Bora është e dashuruar me Tisën ( Gordana Jovanović ) më e vogël, e cila është afër martesës detyruar nga njerku i saj. Të dy hyjnë në telashe dhe përfundimisht duhet të ikin. Tisa refuzon burrin e saj por ajo dhe Bora martohen në kishë. Tisa përpiqet të shkojë në Beograd, ndërsa Bora godet me thikë një burrë në një përleshje me thikë . Prandaj, të dy janë të dëbuar nga kampi i tyre Romak, megjithatë aventurat e tyre vazhdojnë.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bekim Fehmiu si Beli Bora Perjar
 • Olivera Katarina, si: Olivera Vučo si Lenče
 • Bata Živojinović si Mirta
 • Gordana Jovanović si Tisa
 • Mija Aleksić si Pavle

Pjesa tjetër e aktorëve të renditur alfabetikisht:

 • Severin Bijelić si njeri fanatik
 • Stojan Decermić si shofer i Hladnjača 1
 • Milivoje Gjorgjeviq si Sandor
 • Rahela Ferari si Igumanija
 • Etelka Filipovski si gruaja e Borës
 • Milorad Jovanović si Toni
 • Zoran Longinović si Islednik 1
 • Branislav-Ciga Milenkovi
 • Bozidar Pavičević-Longa si shofer i Hladnjača 2
 • Velizar Petrović
 • Djordje Pura si Islednik 2
 • Nina Sajin
 • Milivoje Tomić si rumun
 • Janez Vrhovec si gjyqtar

Realizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi ishte më i popullarizuar në Beograd me 400,000 pranime, krahasuar me një mesatare prej 60,000.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Festivalin e Filmit të Kanës 1967 ai u nominua për Palmën e Artë dhe fitoi Çmimin e Madh Special të Jurisë dhe Çmimin FIPRESCI. [1]

Filmi u nominua për Çmimin e Akademisë 1967 për Filmin më të Mirë në Gjuhët e Huaja (ngjarje në Prill 1968) [2] dhe për Çmimin Golden Globe për Filmin më të Mirë në Gjuhët e Huaja . Bata Živojinović gjithashtu fitoi një çmim Arena e Artë për Aktorin më të Mirë në Festivalin e Filmit të Pulës 1967 për portretizimin e tij për Mirta.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Festival de Cannes: I Even Met Happy Gypsies". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2012. Marrë më 2009-03-10.
 2. ^ "The 40th Academy Awards (1968) Nominees and Winners". oscars.org (në anglisht). Marrë më 2011-11-12.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)