Kamboxhia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mbretëria e Kamboxhias
ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
Preăh Réachéanachâk Kâmpŭchéa
Flag of Cambodia.svg Coat of arms of Cambodia.svg
Flamuri i Kamboxhias Emblema e Kamboxhias
Vendndodhja e Kamboxhias
Vendndodhja e Kamboxhias   (e gjelbër e errët)

–  në ASEAN   (gri e errët)

Moto Kombëtare "ជាតិ សាសនា ព្រះមហាក្សត្រ " (Komb, Besim fetar, Mbret)
Himni Kombëtar "Nokor Reach"
(Mbretëria e Madhërishme)
Kryeqyteti Pnom Pen gjithashtu qyteti më i madh
Gjuha zyrtare Khmerisht
Krijimi
Mbretëria e Funanit
Mbretëria e Çenlas
Perandoria Khmere
Pavarësia
Marrëveshja e Parisit
Rivendosja e Monarkisë

68 - 550
550 - 706
802 - 1431
9 nëntor 1953 (nga Franca)

23 tetor 1991

24 shtator 1993
Anëtarësimi në OKB 14 Dhjetor 1955
Forma e qeverisjes Monarki Kushtetuese Parlamentare
Mbret Norodom Sihamoni
Kryeministër Hun Sen
Sipërfaqja
– totale
– % ujë
Vëndi i 88-të
181.035 km²
2,5
Popullsia (2014)
– totale
– dendësia
Vëndi i 65-të
15.458.332 banorë
81,8 banorë/km²
PBB (2015)
 PBB për banor
17,814 miliard dollarë
1.146 dollarë
Monedha Riela (KHR)
Zona kohore UTC+7
Prefiksi telefonik +855
Kodi i internetit .kh
Kodi ISO 3166-1 KH

Kamboxhia e njohur zyrtarisht si Mbretëria e Kamboxhias është një shtet që ndodhet në pjesën jugore të Gadishullit të Indokinës, në Azinë Juglindore. Ajo kufizohet në veriperëndim nga Tailanda, në verilindje nga Laosi, në lindje nga Vietnami dhe në jugperëndim nga Gjiri i Tajlandës. Kryeqyteti Pnom Pen ndodhet në jug të vendit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Gjeografia

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Kamboxhia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Kamboxhia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]