Kamboxhia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Cambodia5.png
Preăh Réachéanachâkr Kâmpŭchea
Flag of Cambodia.svg Emblema - Kamboxhia
Kamboxhia Kamboxhia
Moto Kombëtare: --
Vendndodhja - Kamboxhia

Mbretëria e Kamboxhias është një shtetë i ndodhur në pjesën jugore të Azisë. Vendi shtrihet përgjatë gjirit tajlandezë me të njëjtin emër, Tailandës, Laosit dhe Vietnamit. Kryeqyteti Fnom Pen (int. Phnom Penh) ndodhet në jug të shtetit. Pejsazhi i sipërfaqës së vendit përshkrohet nga rrafshet qendrore të cilal vend pas vendi prehen apo përthekohen nga vargmalet. Në pjesen perendimore shtrihet liqeni i quajtur Tonle Sap, ndërsa pjesa lindore përshkruhet me rrjedhen e lumit Mekong, njëherit edhe njëri ndër lumenjët më të gjatë nga dhjetë lumenët që gjarpërojnë pejsazhin.

Kjo mbretëri ka dalur nga si perandoria "Kambuja". Perandori e cila pikën e vlimit të zhvillimit filloj nga shekulli i IX-të dhe nga shekulli XV filloj shpërpërjen. Mbeturina të ndërtesave nga kjo kohë, të ndodhura në lokacionet si Angkor, Roluos, Banteay Srei dhe Viehear, janë marrë nën mbikëqyrjen e ruajtjes së trashëgëmis botërore të OKB-së. Pas pavarsimit nga fuqia kolonializuese franceze në vitin 1953, vendin e përfshihu lufta qytetare e gjatë e cila pas vete la shumë të vdekur dhe një ekonomi të përdhosur. Kësaj gjendje të vendit, për të keç i ndihmojë dhe lufta e Vietnamit si dhe diktatura e ngritur përreth "Khmerit të Kuq" nga viti 1975 deri më 1979.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Gjeografia

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Kamboxhia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Kamboxhia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]