Jump to content

Kamera dixhitale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pjesa e përparme dhe e pasme e Canon PowerShot A95 (rreth 2004), një aparat fotografik kompakt dikur tipik me përmasa xhepi, me çelës modaliteti, shikues optik dhe ekran artikulues.

Një fotoaparat dixhital është një fotoaparat që kap fotografimemorien dixhitale. Shumica e kamerave të prodhuara sot janë dixhitale, duke zëvendësuar kryesisht ato që kapin imazhe në film fotografik. Kamerat dixhitale tani janë përfshirë gjerësisht në pajisjet mobile si telefonat inteligjentë me të njëjtat ose më shumë aftësi dhe veçori të kamerave të dedikuara (të cilat janë ende të disponueshme).[1] Kamerat e dedikuara me cilësi të lartë dhe me definicion të lartë përdoren ende zakonisht nga profesionistët dhe ata që dëshirojnë të bëjnë fotografi me cilësi më të lartë.[2]

Kamerat dixhitale dhe dixhitale të filmave ndajnë një sistem optik, zakonisht duke përdorur një lente me një diafragmë të ndryshueshme për të fokusuar dritën në një pajisje marrjeje imazhi.[3] Diafragma dhe grila pranojnë një sasi të kontrolluar drite në imazh, ashtu si me filmin, por pajisja e marrjes së imazhit është më shumë elektronike sesa kimike. Megjithatë, ndryshe nga kamerat filmike, kamerat dixhitale mund të shfaqin imazhe në ekran menjëherë pas regjistrimit dhe të ruajnë dhe fshijnë imazhet nga memoria. Shumë kamera dixhitale mund të regjistrojnë gjithashtu video në lëvizje me zë. Disa kamera dixhitale mund të presin dhe të qepin foto dhe të kryejnë modifikime të tjera elementare të imazhit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cooke, Alex (2017-10-30). "Nikon Closes China Camera Factory, Cites Smartphones as Cause". Fstoppers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-10-23. Marrë më 2019-08-23.
  2. ^ Tarrant, Jon (2006-01-01), Tarrant, Jon (red.), "Chapter 2 - Basic Features", Understanding Digital Cameras (në anglisht), Oxford: Focal Press, fq. 8–31, ISBN 978-0-240-52024-7, arkivuar nga origjinali më 2021-10-10, marrë më 2021-10-10
  3. ^ "How Does A Digital Camera Work? [Technology Explained]". MUO (në anglishte amerikane). 2009-10-19. Arkivuar nga origjinali më 2017-12-04. Marrë më 2021-12-29.