Jump to content

Kami (bir i Nuhut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kami (heb. חם, Hamit do të thotë " i nxehtë ") është një karakter i Testamentit te vjetër.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është njëri nga bijtë e Nuhit dhe vëllai i Semit dhe Jafetit. Ai ka lindur para "Përmbytjes" kur Nuhi ishte 500 vjeç. Ai ka katër djem: Kushin, Mizraimin, Futin dhe Kananin, dhe është paraardhësi i Kamitëve dhe i Kananejtëve.