Jump to content

Kamov Ka-50

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kamov Ka-50 i Forcave Ajrore Ruse

Kamov Ka-50 "Black Shark" (emri raportues i NATO-s: Hokum A) është një helikopter sulmues sovjetik/rus, me një ulëse, me sistemin dallues të rotorit koaksial të Byrosë së projektimit Kamov. Është projektuar në vitet 1980 dhe është miratuar për shërbim në ushtrinë ruse në vitin 1995. Është prodhuar nga kompania Progress në Arsenyev. Përdoret si një helikopter zbulues i armatosur rëndë. Ka një sistem nxjerrjeje të shpëtimit, i rrallë për helikopterët.

Gjatë fundit të viteve 1990, Kamov dhe Israel Aerospace Industries zhvilluan një version të kabinës me sedilje tandem, Kamov Ka-50-2 "Erdogan", për të konkurruar në konkursin e helikopterëve sulmues të Turqisë. Kamov projektoi gjithashtu një variant tjetër me dy ulëse, Kamov Ka-52 "Alligator" (emri raportues i NATO-s: Hokum B).[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kamov Ka-50", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-06, marrë më 2022-12-22