Jump to content

Kampionati Evropian i Futbollit 1968 ndeshjet finale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ndër ndeshjet finale të Kampionatit Evropian të Futbollit të vitit 1968 u përfshinë gjysmë finalja dhe finalja dhe këto ndeshje u zhvilluan në vendin e nikoqirit, Italia.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmë finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia vs Bashkimi Sovjetik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia0 – 0 (k.sh.)[1] Bashkimi Sovjetik
Pjesëmarrja: 68,582
Gjyqtari: Kurt Tschenscher (gjermano perëndimor)

Jugosllavia vs Anglia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jugosllavia1 – 0 Anglia
Džajić 87'
Pjesëmarrja: 21,834
Gjyqtari: José María Ortiz de Mendíbil (spanjoll)

Vendi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anglia2 – 0 Bashkimi Sovjetik
Charlton 39'
Hurst 63'
Pjesëmarrja: 68,817
Gjyqtari: István Zsolt (hungarez)

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia1 – 1 (a.e.t.) Jugosllavia
Domenghini 80' Džajić 39'
Pjesëmarrja: 85,000
Gjyqtari: Gottfried Dienst (zviceran)

Rindeshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia2 – 0 Jugosllavia
Riva 12'
Anastasi 31'
Pjesëmarrja: 55,000
Gjyqtari: José María Ortiz de Mendíbil (spanjoll)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Match decided by toss of coin: USSR captain Albert Shesternyov called incorrectly.