Kampionati Evropian i Futbollit 2000 kualifikimet Grupi 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Euro 2000 | Kualifikimet | Grupi 1 | Grupi 2 | Grupi 3 | Grupi 4 | Grupi 5 | Grupi 6 | Grupi 7 | Grupi 8 | Grupi 9
Grupi 2 kualifikues
Flag of Norway.svg Norvegjia
Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Flag of Greece.svg Greqia
Flag of Albania.svg Shqipëria
Flag of Latvia.svg Letonia
Flag of Georgia.svg Gjeorgjia

Në grupin 2 kualifikues për garimin e Kampionatit Evropian të Futbollit për vitin 2000 maren pjesë 6 kombëtare duke zhvilluar nga 10 ndeshje secila.

Në këtë grup mori pjesë edhe Kombëtarja Shqipëtare e cila nuk arriti të kualifikohet për garimin final duke zhvilluar 10 ndeshje dhe duke arritur 3 fitore, 4 barazime dhe 3 humbje dhe duke grumbulluar 13 pikë për të zvn pozitën e katër në grup.

Nga këto ekipe Norvegjia arriti të kualifikohet direkt për garimin final kurse Sllovenia arriti si e dyta më e mirë me mundësi për ndeshje shtesë (playoff) për të kaluar në fazën e garimit final.

Grupi 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Flag of Norway.svg Norvegjia 25 10 8 1 1 21 9
Flag of Slovenia.svg Sllovenia 17 10 5 2 3 12 14
Flag of Greece.svg Greqia 15 10 4 3 3 13 8
Flag of Albania.svg Shqipëria 13 10 3 4 3 13 12
Flag of Latvia.svg Letonia 7 10 1 4 5 8 14
Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 5 10 1 2 7 8 18

Ndeshjet e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
5 shtator, 1998 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 1 - 0 Flag of Albania.svg Shqipëria
6 shtator, 1998 Flag of Greece.svg Greqia 2 - 2 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
6 shtator, 1998 Flag of Norway.svg Norvegjia 1 - 3 Flag of Latvia.svg Letonia
10 tetor, 1998 Flag of Latvia.svg Letonia 1 - 0 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
10 tetor, 1998 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 1 - 2 Flag of Norway.svg Norvegjia
14 tetor, 1998 Flag of Greece.svg Greqia 3 - 0 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
14 tetor, 1998 Flag of Norway.svg Norvegjia 2 - 2 Flag of Albania.svg Shqipëria
14 tetor, 1998 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 1 - 0 Flag of Latvia.svg Letonia
18 nëntor, 1998 Flag of Albania.svg Shqipëria 0 - 0 Flag of Greece.svg Greqia
27 mars, 1999 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 1 - 1 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
27 mars, 1999 Flag of Greece.svg Greqia 0 - 2 Flag of Norway.svg Norvegjia
31 mars, 1999 Flag of Latvia.svg Letonia 0 - 0 Flag of Greece.svg Greqia
28 prill, 1999 Flag of Latvia.svg Letonia 0 - 0 Flag of Albania.svg Shqipëria
28 prill, 1999 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 1 - 4 Flag of Norway.svg Norvegjia
30 maj, 1999 Flag of Norway.svg Norvegjia 1 - 0 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
5 qershor, 1999 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 1 - 2 Flag of Greece.svg Greqia
5 qershor, 1999 Flag of Albania.svg Shqipëria 1 - 2 Flag of Norway.svg Norvegjia
5 qershor, 1999 Flag of Latvia.svg Letonia 1 - 2 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
9 qershor, 1999 Flag of Albania.svg Shqipëria 0 - 1 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
9 qershor, 1999 Flag of Greece.svg Greqia 1 - 2 Flag of Latvia.svg Letonia
18 gusht, 1999 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 2 - 0 Flag of Albania.svg Shqipëria
4 shtator, 1999 Flag of Albania.svg Shqipëria 3 - 3 Flag of Latvia.svg Letonia
4 shtator, 1999 Flag of Norway.svg Norvegjia 1 - 0 Flag of Greece.svg Greqia
4 shtator, 1999 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 2 - 1 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
8 shtator, 1999 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 2 - 2 Flag of Latvia.svg Letonia
8 shtator, 1999 Flag of Norway.svg Norvegjia 4 - 0 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
6 tetor, 1999 Flag of Greece.svg Greqia 2 - 0 Flag of Albania.svg Shqipëria
9 tetor, 1999 Flag of Albania.svg Shqipëria 2 - 1 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
9 tetor, 1999 Flag of Latvia.svg Letonia 1 - 2 Flag of Norway.svg Norvegjia
9 tetor, 1999 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 0 - 3 Flag of Greece.svg Greqia

Top Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]